Ero sivun ”Syksyn aikataulu” versioiden välillä

Fuksiwikistä
Poistettu osakuntatapahtumat joita ei tapahdu
p Lisää fuksiais muutoksi
 
(6 välissä olevaa versiota 4 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 20: Rivi 20:
* Suomenlinnaan kuljetaan lautalla ja sille tarvitsee A-vyöhykkeellä kelpaavan HSL-lipun
* Suomenlinnaan kuljetaan lautalla ja sille tarvitsee A-vyöhykkeellä kelpaavan HSL-lipun
|-
|-
! rowspan="14" style="text-align: center" | <span style="writing-mode: vertical-lr; writing-mode: tb-lr; direction: ltr; transform: scale(-1,-1); min-width: 1.5em; white-space: nowrap">Orientoiva viikko</span>
! rowspan="13" style="text-align: center" | <span style="writing-mode: vertical-lr; writing-mode: tb-lr; direction: ltr; transform: scale(-1,-1); min-width: 1.5em; white-space: nowrap">Orientoiva viikko</span>
! colspan="2" | Tiedekunnan ohjelma orientaatioviikolle löytyy [https://studies.helsinki.fi/ohjeet/artikkeli/orientaatio-ja-tuutorointi täältä]. Sivulle päivitetään linkit etätapahtumiin.
! colspan="2" | Tiedekunnan ohjelma orientaatioviikolle löytyy [https://studies.helsinki.fi/ohjeet/artikkeli/orientaatio-ja-tuutorointi täältä]. Sivulle päivitetään linkit etätapahtumiin.
|-
|-
Rivi 32: Rivi 32:
| '''Orientoiva päivä II'''
| '''Orientoiva päivä II'''
*Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelman orientoiva tilaisuus klo 12-14, Exactum A111
*Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelman orientoiva tilaisuus klo 12-14, Exactum A111
*Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelman luento klo 15-17, Exactum A111
*Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelma: tietokone työvälineenä luento klo 15-17, Exactum A111
*Datatieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 9–12, Paikka x <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Datatieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 9–12, Chemicum A110 <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 10–12, Paikka x <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 10–12, Exactum A111 <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Exchange student services info klo 14-16, Exactum B123
*International degree student info klo 14-16, Chemicum A110
|-
|-
| '''Fuksiklusteri''' klo 18.00 (klo 18.00-22.00 alkoholiton)
| '''Fuksiklusteri''' klo 18.30 (klo 18.30-22.00 alkoholiton)
* Yhteinen siirtyminen tai omin voimin [[Tapahtumapaikat#Christina Regina (Klusteri)|Klusterille]] meneminen, osoite on Leppäsuonkatu 11
* Yhteinen siirtyminen tai omin voimin [[Tapahtumapaikat#Christina Regina (Klusteri)|Klusterille]] meneminen, osoite on Leppäsuonkatu 11
* Paina etuovella "Christina Regina" -summeria ja odota, että joku tulee avaamaan
* Paina etuovella "Christina Regina" -summeria ja odota, että joku tulee avaamaan
Rivi 44: Rivi 46:
| '''Kampuskierros''' oman tuutorin antaman ajan mukaan
| '''Kampuskierros''' oman tuutorin antaman ajan mukaan
|-
|-
|'''HOPS-paja''' klo 12:00-14:00
|'''HOPS-paja''' klo 12:00-15:00
* tuutorit auttavat HOPSin tekemisessä
* tuutorit auttavat HOPSin tekemisessä
|-
|-
Rivi 53: Rivi 55:
| '''Fuksisauna''' klo 17.00
| '''Fuksisauna''' klo 17.00
* Saunotaan!
* Saunotaan!
* klo 17 alkaen xx, xxx xx, Helsinki
* klo 17 alkaen Bölen sauna, Fredriksberginkatu 2, Helsinki
* Yhteislähtö Kumtähden kentältä klo 16:30
* Yhteislähtö Kumtähden kentältä klo 16:30
* Saunavuorot käyntiin klo 18 eteenpäin
* Saunavuorot käyntiin klo 18 eteenpäin
|-
|-
| rowspan="4" style="text-align: right; white-space: nowrap" | to 28.8.
| rowspan="3" style="text-align: right; white-space: nowrap" | to 28.8.
| '''Orientoiva päivä IV'''
| '''Orientoiva päivä IV'''
*Suomenkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus ['''[https://urly.fi/3zRH Zoom]''']
*Suomenkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus ['''[https://urly.fi/3zRH Zoom]''']
Rivi 68: Rivi 70:


* Mahdollisuus tutustua ainejärjestöihin ja ostaa haalarimerkkejä Physicumin aulassa. Varaa käteistä mukaan!
* Mahdollisuus tutustua ainejärjestöihin ja ostaa haalarimerkkejä Physicumin aulassa. Varaa käteistä mukaan!
|-
|  '''Kaupunkikierros''' klo 14.00
* Tutustumista Helsingin keskustaan
* Lähtö Exactumin pääovilta (sisäpiha Exactumin ja Physicumin välissä)
|-
|-
| '''Puistohengailu''' klo 17.00
| '''Puistohengailu''' klo 17.00
Rivi 85: Rivi 83:
* Mahdollisuus ostaa haalarimerkkejä ja liittyä ainejärjestö TKO-älyn jäseneksi. Varaa käteistä mukaan! Merkit maksavat 1–2.5 €/kpl, jäsenyys 4 € / vuosi, 10 € / 3 vuotta tai 15 € / 5 vuotta.
* Mahdollisuus ostaa haalarimerkkejä ja liittyä ainejärjestö TKO-älyn jäseneksi. Varaa käteistä mukaan! Merkit maksavat 1–2.5 €/kpl, jäsenyys 4 € / vuosi, 10 € / 3 vuotta tai 15 € / 5 vuotta.
|-
|-
|'''KJYFS''' klo 18.00
|'''KJYFS''' klo 17.00
*Koko Kumpulan fuksifestarit. '''Bileet!'''
*Koko Kumpulan fuksifestarit. '''Bileet!'''
*Tapahtumapaikkana kampuksen lähistöllä sijaitseva [https://maps.app.goo.gl/EdnGd9FEXLWYkQgy9 Kolmiopuisto]
*Tapahtumapaikkana kampuksen lähistöllä sijaitseva [https://maps.app.goo.gl/EdnGd9FEXLWYkQgy9 Kolmiopuisto]
*Tapahtuma-alueella kumpulan opiskelija- sekä harrastejärjestöjen rasteja/pisteitä.
*Tapahtuma-alueella kumpulan opiskelija- sekä harrastejärjestöjen rasteja/pisteitä.
*Mukaan kannattaa ottaa viltti, omat juomat/eväät, sekä lämpimät vaatteet.
*Mukaan kannattaa ottaa viltti, omat juomat/eväät, sekä lämpimät vaatteet.
* Festarit jatkuvat klo 22.00 asti jonka jälkeen yhteinen lähtö kohti jatkoja.
* Festarit jatkuvat klo 22.00 asti.
* Jatkot yökerho [https://nonamehki.fi/ NoName]ssa, osoitteessa [https://maps.app.goo.gl/h8VzUmXkbbu3ECLx6 Kalevankatu 6].
|-
* Jatkopaikalla narikkamaksu 3€.
!
* Todistus opiskelija statuksesta osoitettava saadaksesi alennuksia jatkoilla (opiskelijakortti, FrankApp tms.)
|la 30.8.
|'''[https://kide.app/events/4895dc64-179e-4433-9716-399a8722a641/details Osakuntatori]''' klo 15.00-19.00
 
* Osakuntien esittelyä Uudella ylioppilastalolla
* Jatkot Satakuntatalolla
|-
|-
! colspan="3" |syyskuu
! colspan="3" |syyskuu
|-
|-
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" |ma 1.9.
| colspan="2" rowspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" |ma 1.9.
|'''[https://www.helsinki.fi/fi/tutustu-meihin/tama-helsingin-yliopisto/juhlat-ja-perinteet/lukuvuoden-avajaiset Lukuvuoden avajaiset]''' klo xx:xx alkaen
|'''[https://www.helsinki.fi/fi/tutustu-meihin/tama-helsingin-yliopisto/juhlat-ja-perinteet/lukuvuoden-avajaiset Lukuvuoden avajaiset]''' klo 12:00 alkaen


* Jokseenkin juhlallinen akateeminen kaikille avoin tapahtuma yliopiston juhlasalissa
* Jokseenkin juhlallinen akateeminen kaikille avoin tapahtuma yliopiston juhlasalissa
* Avajaisten jälkeen klo xx:xx-xx:xx [https://hyy.fi/fi/tapahtuma/avajaiskarnevaalit-2024/ HYY:n avajaiskarnevaali], jossa opiskelijajärjestöt esittelevät itseään keskustakampuksella
* Avajaisten jälkeen klo 14-18 [https://hyy.fi/fi/tapahtuma/avajaiskarnevaalit-2024/ HYY:n avajaiskarnevaali], jossa opiskelijajärjestöt esittelevät itseään keskustakampuksella
|-
|[https://kide.app/events/1b23b120-af46-44a3-ac29-b155fb9a6df0 '''Osakuntien Fuksidisko'''] klo 21.00 alkaen
 
* Poikkitieteelliset bileet Hämäläis-Osakunnalla avajaiskarnevaalien jälkeen
* Osakunnat pitävät etkoja; etkoista pääsevät fuksit ilmaiseksi sisään osakuntatuutorin johdolla
 
|-
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ti 16.9.
| '''[https://members.tko-aly.fi/calendar_events/view/2769 TKO-älyn fuksisuunnistus]'''
* Tule kisaamaan hauskoilla rasteilla ja viettämään huippupäivä uusien kavereiden kanssa! Aloitusrastilla Kumpulan kampuskirjaston pääovilla jaamme karttoja klo 15:45-16:30. Rastit ovat auki klo 16-21. Eikö vielä joukkuetta? Ei hätää! Jaamme joukkueita myös aloitusrastilla. Ilta huipentuu jatkoihin Käärmeenpesällä, jossa parhaat suunnistajajoukkueet palkitaan!
* Jatkot ovat Käärmeenpesällä klo 21 eteenpäin.
 
|-
|-
| colspan="2" |pe 19.9.
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | pe 19.9.
|TKO-älyn fuksisitsit klo xx:xx
|'''TKO-älyn fuksisitsit'''
*TKO-älyn fuksisitsit ovat täällä! Tule mukaan Uuden Ylioppilastalon 3. kerrokseen Alina-saliin viettämään fuksivuoden ensimmäisiä sitsejä!
*Cocktail-tilaisuus klo 17:30 ja pöytiin siirtyminen klo 18:00.
 
|-
|-
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ke 24.9.
| colspan="2" rowspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ke 24.9.
| '''HYYn fuksiseikkailu'''
| '''HYYn fuksiseikkailu'''
* TKO-älyn fuksisuunnistuksen (fuksiaiset) kaltainen tapahtuma, mutta osallistujia kaikista tiedekunnista
* TKO-älyn fuksisuunnistuksen (fuksiaiset) kaltainen tapahtuma, mutta osallistujia kaikista tiedekunnista
* [http://www.fuksiseikkailu.fi/ Tapahtuman verkkosivut]
* [http://www.fuksiseikkailu.fi/ Tapahtuman verkkosivut]
|-
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | la xx.x.
| '''TKO-älyn fuksisuunnistus'''
* Tule kisaamaan hauskoilla rasteilla ja viettämään huippupäivä uusien kavereiden kanssa – sillä nyt on aika vetää ensimmäistä kertaa haalarit jalkaan! Aloitusrastilla Kumpulan kampuskirjaston pääovilla jaamme karttoja klo xx:xx-xx:xx. Rastit ovat auki klo xx-xx. Eikö vielä joukkuetta? Ei hätää! Jaamme joukkueita myös aloitusrastilla. Ilta huipentuu jatkoihin Käärmeenpesällä, jossa parhaat suunnistajajoukkueet palkitaan!
* Lisätietoa x
|-
|-
! colspan="4" | marraskuu
! colspan="4" |marraskuu
|-
|-
| colspan="2" style="text-align: right" | la 25.10. - ma 27.10.
| colspan="2" style="text-align: right" | la 25.10. - ma 27.10.

Nykyinen versio 8. syyskuuta 2025 kello 16.07

In English: Schedule for fall


Alta löydät fuksisyksyn 2025 olennaisimpia päivämääriä. Myös TKO-älyn tapahtumakalenteri on hyödyllinen tulevien tapahtumien seuraamiseen. Yliopiston ohjeet orientaatiosta löydät täältä.

Näiden tapahtumien lisäksi syksyn aikana tulee olemaan muita koko jäsenistölle suunnattuja tapahtumia, epävirallisempia hengailuja ja oman fuksiryhmäsi järjestämiä tapaamisia.

HUOM! Oikeus tapahtumien päivämäärien ja aikataulun muutoksiin pidätetään.
Seuraa tiedotusta fuksikanavalla (kutsulinkin saat pyytämällä tuutorilta), pidä silmällä tapahtumakalenteria ja tätä sivua tapahtumien lähestyessä.
Ensisijaisesti vain fukseille suunnatut tapahtumat eivät ole aina yleisessä tapahtumakalenterissa.
elokuu
la 23.8. Fuksivuoden varaslähtö klo 14:00 (linkki tapahtumakalenteriin)
  • Perinteinen varaslähtö fuksivuoteen Suomenlinnassa: Tule tutustumaan ja hengailemaan tulevien kanssaopiskelijoidesi kanssa
  • Yhteislähtö Suomenlinnaan TKO-älyn puolesta Mantalta eli Havis Amanda -patsaalta Kauppatorin päädystä klo 14
  • TKO-äly tarjoaa paikanpäällä pientä purtavaa ja juotavaa. Halutessa voi ottaa mukaan myös omat juomat ja muut eväät.
  • Suomenlinnaan kuljetaan lautalla ja sille tarvitsee A-vyöhykkeellä kelpaavan HSL-lipun
Orientoiva viikko Tiedekunnan ohjelma orientaatioviikolle löytyy täältä. Sivulle päivitetään linkit etätapahtumiin.
ma 25.8. Lautapeli-ilta klo 18:00-22:00, Exactum DK115 (Gurula)
  • Lautapelien pelailua ja hengausta Exactumissa
ti 26.8. Orientoiva päivä II
  • Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelman orientoiva tilaisuus klo 12-14, Exactum A111
  • Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelma: tietokone työvälineenä luento klo 15-17, Exactum A111
  • Datatieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 9–12, Chemicum A110 Maisteri
  • Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 10–12, Exactum A111 Maisteri
  • Exchange student services info klo 14-16, Exactum B123
  • International degree student info klo 14-16, Chemicum A110
Fuksiklusteri klo 18.30 (klo 18.30-22.00 alkoholiton)
  • Yhteinen siirtyminen tai omin voimin Klusterille meneminen, osoite on Leppäsuonkatu 11
  • Paina etuovella "Christina Regina" -summeria ja odota, että joku tulee avaamaan
  • Kun tulet sisään niin varmistathan, että sinulle kerrotaan Klusterin säännöt :)
ke 27.8. Kampuskierros oman tuutorin antaman ajan mukaan
HOPS-paja klo 12:00-15:00
  • tuutorit auttavat HOPSin tekemisessä
Puistohengailu klo 14-16:30
  • Yhteistä hengailua Kumtähden kentällä, eri leikkejä ja pelejä.
Fuksisauna klo 17.00
  • Saunotaan!
  • klo 17 alkaen Bölen sauna, Fredriksberginkatu 2, Helsinki
  • Yhteislähtö Kumtähden kentältä klo 16:30
  • Saunavuorot käyntiin klo 18 eteenpäin
to 28.8. Orientoiva päivä IV
  • Suomenkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus [Zoom]
  • Ruotsinkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 13-16, tallennettava etätilaisuus [Zoom]
  • Datatieteen maisteriohjelma (osa 2/2) klo 9.15–11, Exactum CK112* Maisteri
  • Life Science Informatics-maisteriohjelma klo 9–11, Physicum E207 * Maisteri
  • Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma (osa 2) klo 14–15:30, Exactum B123* Maisteri
Ainejärjestötori klo 12-15
  • Mahdollisuus tutustua ainejärjestöihin ja ostaa haalarimerkkejä Physicumin aulassa. Varaa käteistä mukaan!
Puistohengailu klo 17.00
pe 29.8. Orientoiva päivä V
  • Opintoneuvojan drop in -vastaanotto klo 12.00-14.00
  • Toisten tieteenalojen info, Limes ry, klo 12.00–14.00, Exactum A111
  • Exchange student info klo. 12.00-14.00, Exactum D112 Exchange
  • Housing Info klo. 10.00–11.00, Zoom Exchange
  • Englanninkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus [Zoom]
  • Mahdollisuus ostaa haalarimerkkejä ja liittyä ainejärjestö TKO-älyn jäseneksi. Varaa käteistä mukaan! Merkit maksavat 1–2.5 €/kpl, jäsenyys 4 € / vuosi, 10 € / 3 vuotta tai 15 € / 5 vuotta.
KJYFS klo 17.00
  • Koko Kumpulan fuksifestarit. Bileet!
  • Tapahtumapaikkana kampuksen lähistöllä sijaitseva Kolmiopuisto
  • Tapahtuma-alueella kumpulan opiskelija- sekä harrastejärjestöjen rasteja/pisteitä.
  • Mukaan kannattaa ottaa viltti, omat juomat/eväät, sekä lämpimät vaatteet.
  • Festarit jatkuvat klo 22.00 asti.
la 30.8. Osakuntatori klo 15.00-19.00
  • Osakuntien esittelyä Uudella ylioppilastalolla
  • Jatkot Satakuntatalolla
syyskuu
ma 1.9. Lukuvuoden avajaiset klo 12:00 alkaen
  • Jokseenkin juhlallinen akateeminen kaikille avoin tapahtuma yliopiston juhlasalissa
  • Avajaisten jälkeen klo 14-18 HYY:n avajaiskarnevaali, jossa opiskelijajärjestöt esittelevät itseään keskustakampuksella
Osakuntien Fuksidisko klo 21.00 alkaen
  • Poikkitieteelliset bileet Hämäläis-Osakunnalla avajaiskarnevaalien jälkeen
  • Osakunnat pitävät etkoja; etkoista pääsevät fuksit ilmaiseksi sisään osakuntatuutorin johdolla
ti 16.9. TKO-älyn fuksisuunnistus
  • Tule kisaamaan hauskoilla rasteilla ja viettämään huippupäivä uusien kavereiden kanssa! Aloitusrastilla Kumpulan kampuskirjaston pääovilla jaamme karttoja klo 15:45-16:30. Rastit ovat auki klo 16-21. Eikö vielä joukkuetta? Ei hätää! Jaamme joukkueita myös aloitusrastilla. Ilta huipentuu jatkoihin Käärmeenpesällä, jossa parhaat suunnistajajoukkueet palkitaan!
  • Jatkot ovat Käärmeenpesällä klo 21 eteenpäin.
pe 19.9. TKO-älyn fuksisitsit
  • TKO-älyn fuksisitsit ovat täällä! Tule mukaan Uuden Ylioppilastalon 3. kerrokseen Alina-saliin viettämään fuksivuoden ensimmäisiä sitsejä!
  • Cocktail-tilaisuus klo 17:30 ja pöytiin siirtyminen klo 18:00.
ke 24.9. HYYn fuksiseikkailu
  • TKO-älyn fuksisuunnistuksen (fuksiaiset) kaltainen tapahtuma, mutta osallistujia kaikista tiedekunnista
  • Tapahtuman verkkosivut
marraskuu
la 25.10. - ma 27.10. KJYR '25 - Kumpulan järjestöjen yhteisristeily 2025 klo xx:xx
  • Kaksipäiväinen risteily Tukholmaan
  • Tunnetaan myös fuksiristeilynä
  • Osallistujia kaikista Kumpulan aineista
  • Ilmottautuminen osoitteessa kjyr.tko-aly.fi/