Ero sivun ”Syksyn aikataulu” versioiden välillä

Fuksiwikistä
Ei muokkausyhteenvetoa
p korjauksia
(13 välissä olevaa versiota 8 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
{{In English|Schedule for fall}}
{{In English|Schedule for fall}}


Alta löydät '''fuksisyksyn 2024''' olennaisimpia päivämääriä. Myös [http://members.tko-aly.fi/ TKO-älyn tapahtumakalenteri] on hyödyllinen tulevien tapahtumien seuraamiseen. Yliopiston ohjeet orientaatiosta löydät [https://studies.helsinki.fi/ohjeet/artikkeli/orientaatio-ja-tuutorointi täältä].
Alta löydät '''fuksisyksyn 2025''' olennaisimpia päivämääriä. Myös [http://members.tko-aly.fi/ TKO-älyn tapahtumakalenteri] on hyödyllinen tulevien tapahtumien seuraamiseen. Yliopiston ohjeet orientaatiosta löydät [https://studies.helsinki.fi/ohjeet/artikkeli/orientaatio-ja-tuutorointi täältä].


Näiden tapahtumien lisäksi syksyn aikana tulee olemaan muita koko jäsenistölle suunnattuja tapahtumia, epävirallisempia hengailuja ja oman fuksiryhmäsi järjestämiä tapaamisia.
Näiden tapahtumien lisäksi syksyn aikana tulee olemaan muita koko jäsenistölle suunnattuja tapahtumia, epävirallisempia hengailuja ja oman fuksiryhmäsi järjestämiä tapaamisia.
Rivi 13: Rivi 13:
! colspan="6" | elokuu
! colspan="6" | elokuu
|-
|-
| colspan="2" style="text-align: right" | la 24.8.
| colspan="2" style="text-align: right" | la 23.8.
| colspan="1" | '''Fuksivuoden varaslähtö''' klo 15.00 ([https://tko-aly.fi/event/2461 Kalenteritapahtuma])
| colspan="1" | '''Fuksivuoden varaslähtö''' klo 14:00 ([https://tko-aly.fi/event/2738 linkki tapahtumakalenteriin])
*  Perinteinen varaslähtö fuksivuoteen [[Tapahtumapaikat#Suomenlinna|Suomenlinnassa]]: Tule tutustumaan ja hengailemaan tulevien kanssaopiskelijoidesi kanssa
*  Perinteinen varaslähtö fuksivuoteen [[Tapahtumapaikat#Suomenlinna|Suomenlinnassa]]: Tule tutustumaan ja hengailemaan tulevien kanssaopiskelijoidesi kanssa
* Yhteislähtö Suomenlinnaan TKO-älyn puolesta Mantalta eli Havis Amanda -patsaalta Kauppatorin päädystä klo 15
* Yhteislähtö Suomenlinnaan TKO-älyn puolesta Mantalta eli Havis Amanda -patsaalta Kauppatorin päädystä klo 14
* TKO-äly tarjoaa paikanpäällä pientä purtavaa ja juotavaa. Halutessa voi ottaa mukaan myös omat juomat ja muut eväät.
* TKO-äly tarjoaa paikanpäällä pientä purtavaa ja juotavaa. Halutessa voi ottaa mukaan myös omat juomat ja muut eväät.
* Suomenlinnaan kuljetaan lautalla ja sille tarvitsee A-vyöhykkeellä kelpaavan HSL-lipun
* Suomenlinnaan kuljetaan lautalla ja sille tarvitsee A-vyöhykkeellä kelpaavan HSL-lipun
|-
|-
! rowspan="15" style="text-align: center" | <span style="writing-mode: vertical-lr; writing-mode: tb-lr; direction: ltr; transform: scale(-1,-1); min-width: 1.5em; white-space: nowrap">Orientoiva viikko</span>
! rowspan="14" style="text-align: center" | <span style="writing-mode: vertical-lr; writing-mode: tb-lr; direction: ltr; transform: scale(-1,-1); min-width: 1.5em; white-space: nowrap">Orientoiva viikko</span>
! colspan="2" | Tiedekunnan ohjelma orientaatioviikolle löytyy [https://studies.helsinki.fi/ohjeet/artikkeli/orientaatio-ja-tuutorointi täältä]. Sivulle päivitetään linkit etätapahtumiin.
! colspan="2" | Tiedekunnan ohjelma orientaatioviikolle löytyy [https://studies.helsinki.fi/ohjeet/artikkeli/orientaatio-ja-tuutorointi täältä]. Sivulle päivitetään linkit etätapahtumiin.
|-
|-
| rowspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ma 26.8.
|ma 25.8.
| '''Orientoiva päivä I'''
|'''Lautapeli-ilta''' klo 18:00-22:00, Exactum DK115 (Gurula)
* Fuksiläppärien jakoa klo 10-14 Exactumin aulassa
|-
|'''Lautapeli-ilta''' klo 18:00-23:00, Exactum DK115 (Gurula)


* Lautapelien pelailua ja hengausta Exactumissa
* Lautapelien pelailua ja hengausta Exactumissa
|-
|-


| rowspan="3" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ti 27.8.
| rowspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ti 26.8.
| '''Orientoiva päivä II'''
| '''Orientoiva päivä II'''
* Fuksiläppärien jakoa klo 10-14 Exactumin aulassa
*Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelman orientoiva tilaisuus klo 12-14, Exactum A111
*Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelman orientoiva tilaisuus klo 12-14, Exactum A111
*Datatieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 9.15–12, Chemicum A110 * <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelma: tietokone työvälineenä luento klo 15-17, Exactum A111
*Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 10–12, Chemicum A111* <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Datatieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 9–12, Paikka x <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*
*Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 10–12, Paikka x <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
|-
| '''Puistohengailu''' klo 16.00
* Kierrosten jälkeen puistohengailu [[Tapahtumapaikat#Kumtähden kenttä|Kumtähden kentällä]]
|-
|-
| '''Fuksiklusteri''' klo 18.00 (klo 18.00-22.00 alkoholiton)
| '''Fuksiklusteri''' klo 18.00 (klo 18.00-22.00 alkoholiton)
* Puiston jälkeen [[Tapahtumapaikat#Christina Regina (Klusteri)|Klusterille]]
* Yhteinen siirtyminen tai omin voimin [[Tapahtumapaikat#Christina Regina (Klusteri)|Klusterille]] meneminen, osoite on Leppäsuonkatu 11
* Yhteinen siirtyminen tai omin voimin paikalle, osoite on Leppäsuonkatu 11
* Paina etuovella "Christina Regina" -summeria ja odota, että joku tulee avaamaan
* Paina etuovella "Christina Regina" -summeria ja odota, että joku tulee avaamaan
* Kun tulet sisään niin varmistathan, että sinulle kerrotaan Klusterin säännöt :)
* Kun tulet sisään niin varmistathan, että sinulle kerrotaan Klusterin säännöt :)
|-
|-
| rowspan="3" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ke 28.8.
| rowspan="4" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ke 27.8.
| '''Fuksiläppäri''' klo 10-14
| '''Kampuskierros''' oman tuutorin antaman ajan mukaan
* Fuksiläppärien jakoa klo 10-14 Exactumin aulassa !
|-
|-
| '''HOPS-paja''' klo 11:00-14:00
|'''HOPS-paja''' klo 12:00-14:00
* tuutorit auttavat HOPSin tekemisessä
* tuutorit auttavat HOPSin tekemisessä
|-
|'''Puistohengailu''' klo 14-16:30
* Yhteistä hengailua Kumtähden kentällä, eri leikkejä ja pelejä.
|-
|-
| '''Fuksisauna''' klo 17.00
| '''Fuksisauna''' klo 17.00
* Saunotaan!
* Saunotaan!
* klo 17 alkaen [[Tapahtumapaikat#Mäkelänkadun Edustussauna|Mäkelänkadun saunalla]], Mäkelänkatu 91, Helsinki
* klo 17 alkaen xx, xxx xx, Helsinki
* Yhteislähtö Kumpulasta klo 17
* Yhteislähtö Kumtähden kentältä klo 16:30
* Saunavuorot käyntiin klo 18 eteenpäin
* Saunavuorot käyntiin klo 18 eteenpäin
|-
|-
| rowspan="4" style="text-align: right; white-space: nowrap" | to 29.8.
| rowspan="4" style="text-align: right; white-space: nowrap" | to 28.8.
| '''Orientoiva päivä IV'''
| '''Orientoiva päivä IV'''
*Suomenkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus
*Suomenkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus ['''[https://urly.fi/3zRH Zoom]''']
*Ruotsinkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 13-16, tallennettava etätilaisuus ['''[https://urly.fi/3zRL Zoom]''']
*Datatieteen maisteriohjelma (osa 2/2) klo 9.15–11, Exactum CK112* <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Datatieteen maisteriohjelma (osa 2/2) klo 9.15–11, Exactum CK112* <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Life Science Informatics-maisteriohjelma klo 9–11, Physicum E207 * <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
*Life Science Informatics-maisteriohjelma klo 9–11, Physicum E207 * <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Maisteri</span>
Rivi 80: Rivi 76:
* Iltapäivää vietetään [[Tapahtumapaikat#Väinämöisen puisto|Väinämöisen puistossa]] grillaillen!
* Iltapäivää vietetään [[Tapahtumapaikat#Väinämöisen puisto|Väinämöisen puistossa]] grillaillen!
|-
|-
| rowspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | pe 30.8.
| rowspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | pe 29.8.
| '''Orientoiva päivä V'''
| '''Orientoiva päivä V'''
* Opintoneuvojan drop in -vastaanotto klo 12.00-14.00
* Opintoneuvojan drop in -vastaanotto klo 12.00-14.00
Rivi 86: Rivi 82:
* Exchange student info klo. 12.00-14.00, Exactum D112 <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Exchange</span>
* Exchange student info klo. 12.00-14.00, Exactum D112 <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Exchange</span>
* Housing Info klo. 10.00–11.00, Zoom <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Exchange</span>
* Housing Info klo. 10.00–11.00, Zoom <span style="border-radius: 0.6rem; background-color: #eaecf0; color: #7b7b7b;display: inline-block;height: 1.2rem;padding: 0 0.5em;border: 1px solid #d9d9d9;margin-left: 0.5rem;">Exchange</span>
* Ohjaus- ja hyvinvointitilaisuus (ruotsi)[https://urly.fi/3b9c '''Zoom'''] klo 9.00–12.00
* Englanninkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus ['''[https://urly.fi/3zRJ Zoom]''']
* Mahdollisuus ostaa haalarimerkkejä ja liittyä ainejärjestö TKO-älyn jäseneksi. Varaa käteistä mukaan! Merkit maksavat 1–2.5 €/kpl, jäsenyys 4 € / vuosi, 10 € / 3 vuotta tai 15 € / 5 vuotta.
* Mahdollisuus ostaa haalarimerkkejä ja liittyä ainejärjestö TKO-älyn jäseneksi. Varaa käteistä mukaan! Merkit maksavat 1–2.5 €/kpl, jäsenyys 4 € / vuosi, 10 € / 3 vuotta tai 15 € / 5 vuotta.
|-
|-
|'''KJYFS''' klo 16.00
|'''KJYFS''' klo 17.00
*Koko Kumpulan fuksifestarit. '''Bileet!'''
*Koko Kumpulan fuksifestarit. '''Bileet!'''
*Tapahtumapaikkana Kolmiopuisto
*Tapahtumapaikkana kampuksen lähistöllä sijaitseva [https://maps.app.goo.gl/EdnGd9FEXLWYkQgy9 Kolmiopuisto]
*Tapahtuma-alueella kumpulan opiskelija- sekä harrastejärjestöjen rasteja/pisteitä.
*Tapahtuma-alueella kumpulan opiskelija- sekä harrastejärjestöjen rasteja/pisteitä.
*Mukaan kannattaa ottaa viltti, omat juomat/eväät, sekä lämpimiät vaatteet.
*Mukaan kannattaa ottaa viltti, omat juomat/eväät, sekä lämpimät vaatteet.
* Festarit jatkuvat klo 22.00 asti jonka jälkeen yhteinen lähtö kohti jatkoja.
* Festarit jatkuvat klo 22.00 asti jonka jälkeen yhteinen lähtö kohti jatkoja.
* Jatkot yökerho NoNamessa, osoitteessa Kalevankatu 6.
|-
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | la 31.8.
| [https://osakunta.fi/fuksipuisto/ '''Osakuntien fuksipuisto'''] klo 14.00-18.00
* [https://osakunta.fi Helsingin yliopiston osakuntien] esittelytapahtuma Hesperian puistossa
* Puistotapahtuman jälkeen osalla osakunnista on jatkotapahtumia fukseille, joista voi kysyä teltoilla.
|-
|-
! colspan="3" |syyskuu
! colspan="3" |syyskuu
|-
|-
| colspan="2" rowspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" |ma 2.9.
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" |ma 1.9.
|'''[https://www.helsinki.fi/fi/tutustu-meihin/tama-helsingin-yliopisto/juhlat-ja-perinteet/lukuvuoden-avajaiset Lukuvuoden avajaiset]''' klo 12.15 alkaen
|'''[https://www.helsinki.fi/fi/tutustu-meihin/tama-helsingin-yliopisto/juhlat-ja-perinteet/lukuvuoden-avajaiset Lukuvuoden avajaiset]''' klo 12:00 alkaen


* Jokseenkin juhlallinen akateeminen kaikille avoin tapahtuma yliopiston juhlasalissa
* Jokseenkin juhlallinen akateeminen kaikille avoin tapahtuma yliopiston juhlasalissa
* Samaan aikaan [https://hyy.fi/fi/tapahtuma/avajaiskarnevaalit-2024/ HYY:n avajaiskarnevaali], jossa opiskelijajärjestöt esittelevät itseään keskustakampuksella
* Avajaisten jälkeen klo xx:xx-xx:xx [https://hyy.fi/fi/tapahtuma/avajaiskarnevaalit-2024/ HYY:n avajaiskarnevaali], jossa opiskelijajärjestöt esittelevät itseään keskustakampuksella
|-
|-
| [https://osakunta.fi/fuksidisko/ '''Osakuntien fuksidisko'''] klo 21.00–3.00
| colspan="2" |pe 19.9.
* Osakuntabileet Bottalla (Museokatu 10)
|TKO-älyn fuksisitsit klo xx:xx
|-
|-
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ke 18.9.
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | ke 24.9.
| '''HYYn fuksiseikkailu'''
| '''HYYn fuksiseikkailu'''
* TKO-älyn fuksisuunnistuksen (fuksiaiset) kaltainen tapahtuma, mutta osallistujia kaikista tiedekunnista
* TKO-älyn fuksisuunnistuksen (fuksiaiset) kaltainen tapahtuma, mutta osallistujia kaikista tiedekunnista
* [http://www.fuksiseikkailu.fi/ Tapahtuman verkkosivut]
* [http://www.fuksiseikkailu.fi/ Tapahtuman verkkosivut]
|-
| colspan="2" style="text-align: right; white-space: nowrap" | la xx.x.
| '''TKO-älyn fuksisuunnistus'''
* Tule kisaamaan hauskoilla rasteilla ja viettämään huippupäivä uusien kavereiden kanssa – sillä nyt on aika vetää ensimmäistä kertaa haalarit jalkaan! Aloitusrastilla Kumpulan kampuskirjaston pääovilla jaamme karttoja klo xx:xx-xx:xx. Rastit ovat auki klo xx-xx. Eikö vielä joukkuetta? Ei hätää! Jaamme joukkueita myös aloitusrastilla. Ilta huipentuu jatkoihin Käärmeenpesällä, jossa parhaat suunnistajajoukkueet palkitaan!
* Lisätietoa x
|-
|-
! colspan="4" | marraskuu
! colspan="4" | marraskuu
|-
|-
| colspan="2" style="text-align: right" | la 16.11. - ma 18.11.
| colspan="2" style="text-align: right" | la 25.10. - ma 27.10.
| colspan="1" | '''KJYR '24 - Kumpulan järjestöjen yhteisristeily 2024''' klo 12.00
| colspan="1" | '''KJYR '25 - Kumpulan järjestöjen yhteisristeily 2025''' klo xx:xx
* Kaksipäiväinen risteily Tukholmaan
* Kaksipäiväinen risteily Tukholmaan
* Tunnetaan myös fuksiristeilynä
* Tunnetaan myös fuksiristeilynä

Versio 12. elokuuta 2025 kello 16.45

In English: Schedule for fall


Alta löydät fuksisyksyn 2025 olennaisimpia päivämääriä. Myös TKO-älyn tapahtumakalenteri on hyödyllinen tulevien tapahtumien seuraamiseen. Yliopiston ohjeet orientaatiosta löydät täältä.

Näiden tapahtumien lisäksi syksyn aikana tulee olemaan muita koko jäsenistölle suunnattuja tapahtumia, epävirallisempia hengailuja ja oman fuksiryhmäsi järjestämiä tapaamisia.

HUOM! Oikeus tapahtumien päivämäärien ja aikataulun muutoksiin pidätetään.
Seuraa tiedotusta fuksikanavalla (kutsulinkin saat pyytämällä tuutorilta), pidä silmällä tapahtumakalenteria ja tätä sivua tapahtumien lähestyessä.
Ensisijaisesti vain fukseille suunnatut tapahtumat eivät ole aina yleisessä tapahtumakalenterissa.
elokuu
la 23.8. Fuksivuoden varaslähtö klo 14:00 (linkki tapahtumakalenteriin)
  • Perinteinen varaslähtö fuksivuoteen Suomenlinnassa: Tule tutustumaan ja hengailemaan tulevien kanssaopiskelijoidesi kanssa
  • Yhteislähtö Suomenlinnaan TKO-älyn puolesta Mantalta eli Havis Amanda -patsaalta Kauppatorin päädystä klo 14
  • TKO-äly tarjoaa paikanpäällä pientä purtavaa ja juotavaa. Halutessa voi ottaa mukaan myös omat juomat ja muut eväät.
  • Suomenlinnaan kuljetaan lautalla ja sille tarvitsee A-vyöhykkeellä kelpaavan HSL-lipun
Orientoiva viikko Tiedekunnan ohjelma orientaatioviikolle löytyy täältä. Sivulle päivitetään linkit etätapahtumiin.
ma 25.8. Lautapeli-ilta klo 18:00-22:00, Exactum DK115 (Gurula)
  • Lautapelien pelailua ja hengausta Exactumissa
ti 26.8. Orientoiva päivä II
  • Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelman orientoiva tilaisuus klo 12-14, Exactum A111
  • Tietojenkäsittelytieteen kandiohjelma: tietokone työvälineenä luento klo 15-17, Exactum A111
  • Datatieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 9–12, Paikka x Maisteri
  • Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma !(osa 1) klo 10–12, Paikka x Maisteri
Fuksiklusteri klo 18.00 (klo 18.00-22.00 alkoholiton)
  • Yhteinen siirtyminen tai omin voimin Klusterille meneminen, osoite on Leppäsuonkatu 11
  • Paina etuovella "Christina Regina" -summeria ja odota, että joku tulee avaamaan
  • Kun tulet sisään niin varmistathan, että sinulle kerrotaan Klusterin säännöt :)
ke 27.8. Kampuskierros oman tuutorin antaman ajan mukaan
HOPS-paja klo 12:00-14:00
  • tuutorit auttavat HOPSin tekemisessä
Puistohengailu klo 14-16:30
  • Yhteistä hengailua Kumtähden kentällä, eri leikkejä ja pelejä.
Fuksisauna klo 17.00
  • Saunotaan!
  • klo 17 alkaen xx, xxx xx, Helsinki
  • Yhteislähtö Kumtähden kentältä klo 16:30
  • Saunavuorot käyntiin klo 18 eteenpäin
to 28.8. Orientoiva päivä IV
  • Suomenkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus [Zoom]
  • Ruotsinkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 13-16, tallennettava etätilaisuus [Zoom]
  • Datatieteen maisteriohjelma (osa 2/2) klo 9.15–11, Exactum CK112* Maisteri
  • Life Science Informatics-maisteriohjelma klo 9–11, Physicum E207 * Maisteri
  • Tietojenkäsittelytieteen maisteriohjelma (osa 2) klo 14–15:30, Exactum B123* Maisteri
Ainejärjestötori klo 12-15
  • Mahdollisuus tutustua ainejärjestöihin ja ostaa haalarimerkkejä Physicumin aulassa. Varaa käteistä mukaan!
Kaupunkikierros klo 14.00
  • Tutustumista Helsingin keskustaan
  • Lähtö Exactumin pääovilta (sisäpiha Exactumin ja Physicumin välissä)
Puistohengailu klo 17.00
pe 29.8. Orientoiva päivä V
  • Opintoneuvojan drop in -vastaanotto klo 12.00-14.00
  • Toisten tieteenalojen info, Limes ry, klo 12.00–14.00, Exactum A111
  • Exchange student info klo. 12.00-14.00, Exactum D112 Exchange
  • Housing Info klo. 10.00–11.00, Zoom Exchange
  • Englanninkielinen ohjaus- ja hyvinvointiteemainen orientaatiotilaisuus klo 9-12, tallennettava etätilaisuus [Zoom]
  • Mahdollisuus ostaa haalarimerkkejä ja liittyä ainejärjestö TKO-älyn jäseneksi. Varaa käteistä mukaan! Merkit maksavat 1–2.5 €/kpl, jäsenyys 4 € / vuosi, 10 € / 3 vuotta tai 15 € / 5 vuotta.
KJYFS klo 17.00
  • Koko Kumpulan fuksifestarit. Bileet!
  • Tapahtumapaikkana kampuksen lähistöllä sijaitseva Kolmiopuisto
  • Tapahtuma-alueella kumpulan opiskelija- sekä harrastejärjestöjen rasteja/pisteitä.
  • Mukaan kannattaa ottaa viltti, omat juomat/eväät, sekä lämpimät vaatteet.
  • Festarit jatkuvat klo 22.00 asti jonka jälkeen yhteinen lähtö kohti jatkoja.
syyskuu
ma 1.9. Lukuvuoden avajaiset klo 12:00 alkaen
  • Jokseenkin juhlallinen akateeminen kaikille avoin tapahtuma yliopiston juhlasalissa
  • Avajaisten jälkeen klo xx:xx-xx:xx HYY:n avajaiskarnevaali, jossa opiskelijajärjestöt esittelevät itseään keskustakampuksella
pe 19.9. TKO-älyn fuksisitsit klo xx:xx
ke 24.9. HYYn fuksiseikkailu
  • TKO-älyn fuksisuunnistuksen (fuksiaiset) kaltainen tapahtuma, mutta osallistujia kaikista tiedekunnista
  • Tapahtuman verkkosivut
la xx.x. TKO-älyn fuksisuunnistus
  • Tule kisaamaan hauskoilla rasteilla ja viettämään huippupäivä uusien kavereiden kanssa – sillä nyt on aika vetää ensimmäistä kertaa haalarit jalkaan! Aloitusrastilla Kumpulan kampuskirjaston pääovilla jaamme karttoja klo xx:xx-xx:xx. Rastit ovat auki klo xx-xx. Eikö vielä joukkuetta? Ei hätää! Jaamme joukkueita myös aloitusrastilla. Ilta huipentuu jatkoihin Käärmeenpesällä, jossa parhaat suunnistajajoukkueet palkitaan!
  • Lisätietoa x
marraskuu
la 25.10. - ma 27.10. KJYR '25 - Kumpulan järjestöjen yhteisristeily 2025 klo xx:xx
  • Kaksipäiväinen risteily Tukholmaan
  • Tunnetaan myös fuksiristeilynä
  • Osallistujia kaikista Kumpulan aineista
  • Ilmottautuminen osoitteessa kjyr.tko-aly.fi/