Tärpistö

Fuksiwikistä
Versio hetkellä 29. lokakuuta 2025 kello 00.14 – tehnyt Viil (keskustelu | muokkaukset) (Lisää kansioiden nimeämisperiaatteita)

Tenttiarkisto - tarpisto.tko-aly.fi

Tärpistö on TKO-älyn perustama ja ylläpitämä tenttiarkisto. Sen on tarkoitus kartuttuaan sisältää kattavasti TKTO:n kurssien vanhoja ja uusia tenttejä. Tärpistöstä löytyy myös matematiikan ja muiden käpistelijöitä yleisesti kiinnostavien aineiden tenttejä. Sen ylläpito ja ajantasaisuus perustuu jäsenien aktiivisuuteen, joten osallistu lähettämällä mahdollisimman monta tenttipaperia!

Tärpistö on vain TKO-älyn jäsenien käytössä osoitteessa tarpisto.tko-aly.fi. Käyttö vaatii kirjautumisen TKO-älyn käyttäjätunnuksella.

Kävitkö tentissä? Lähetä tentti Tärpistöön!

  • Paperitentit: Voit joko skannata tentin (lipaston monitoimilaitteilla, kännykän sovelluksella, jne.) ja lähettää sen Tärpistöön tai tuoda paperitentin Gurulan kirjahyllyn Tentit-kansioon.
  • Sähköiset tentit: Esim moodle-tentit, joista on jo valmis PDF voi lähettää suoraan Tärpistöön!

Tenttien lähetys Tärpistövastaavalle

Voit lähettää tentin PDF-muotoisena tärpistövastaavalle osoitteeseen tarpisto@tko-aly.fi. Otsikoksi riittää "Tentti tärpistöön". Viestiksi olisi hyvä laittaa kurssikoodi, päivämäärä ja tentin tyyppi (kurssikoe/erillisoke/välikoe/minikoe/muu) mikäli ne eivät selviä helposti tentistä.

Tiedostojen lähetys suoraan Tärpistöön

TKO-älyn jäsenet voivat myös ladata PDF-muotoiset tentit suoraan Tärpistöön.

Tiedostojen nimeäminen tenttiarkistoa varten

Tiedostot nimetään seuraavan mallin mukaan:

YYMMDD_Kurssin_nimi_KurssinKoodi_Koetyyppi.ext
nimi koostuu seuraavista osista
YYMMDD _ Kurssin_nimi _ Kurssikoodi _ Koetyyppi .ext
päivämäärä: vuosi, kuukausi ja päivä kuten studies -sivulla; välilyönnit korvataan alaviivoilla kuten studies -sivulla katso koetyypit alta mieluiten pdf
esimerkkejä koetyyppeistä
KK Kurssikoe
EK Erilliskoe
UK Uusintakoe
VK Välikoe
UK+EK Uusintakoe ja erilliskoe
MK3 3. minikoe
VK2 2. välikoe
XX Määrittelemätön, ei tiedossa, jne

Esim: 220812_Tietorakenteet_ja_algoritmit_I_TKT200011_KK.pdf

Huomaa myös, että:

  • päivämäärässä ei ole vuosisataa
  • tiedoston nimi ei sisällä välilyöntejä
  • kurssin koodi, nimi ja tentin päivämäärä täsmäävät studies.helsinki.fi sivustolta löytyviä tietoja.
  • kurssin nimi on samalla kielellä kuin tentti

Kansiot

Mikäli kurssille ei ole vielä yhtään dokumenttia arkistossa sille tulee luoda kansio.

Kansiot nimetään seuraavasti:

Kurssin nimi (kurssin koodi)
  • Kurssin nimi: Nimi kokonaisuudessaan välilyöntejen kanssa kuten studies.helsinki.fi sivustolla.
  • Kurssin koodi: TKT?????, CSM?????, MAT????? jne. Tämä auttaa löytämään oikean kurssin kielestä riippumatta.

Esim: Computer Vision (DATA20016) tai Network Programming (TKT21026, 582303)

Huomaa myös, että:

  • Kaiken kieliset tentit menee samaan kansioon, mikäli kurssikoodi täsmää.
  • Kurssit joiden toteutus on muuttunut, mutta sisältö ja nimi ei, menevät samaan kansioon
  • Mikäli kansiossa tenttejä monella eri kurssikoodilla erotellaan ne pilkuilla.

Paperitenttien skannaus

Voit skannata tenttipaperin laitoksen käytäviltä löytyvillä monitoimilaitteilla. Monitoimilaitteilla skannaus on ilmaista ja voit lähettää pdf:n helposti omaan sähköpostiisi. Voit myös lähettää suoraan osoitteeseen tarpisto@tko-aly.fi, joka saattaa myös löytyä valmiiksi monitoimilaitteiden osoitekirjasta nimellä AAA Tärpistö tms

Mikäli monitoimilaitteen käyttö tai tentin jättäminen skannattavaksi hyllyyn ei onnistu, voi hätätilassa tentin myös kuvata skannaukseen tarkoitetulla kännykkäsovelluksella tai jotenkin muuten.

Lisäohje

  • Tiedostoon olisi hyvä sisällyttää myös tentin malliratkaisut, jos sellaiset ovat saatavissa.
  • Jos tentti on suomeksi ja englanniksi, olisi hyvä yhdistää ne samaan tiedostoon.
  • Skannetessa monitoimilaitteilla kannattaa valita vaihtoehto OCR, jolloin pdf:n teksti on kopioitavissa/etsittävissä.
  • Skannausta parempi vaihtoehto silti kurssisivuilta ladattu pdf.