7
muokkausta
(40 välissä olevaa versiota 20 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Kaikki kanavat sijaitsevat '''Telegramissa''' tai '''IRCnetissä'''. Kaikille IRCnetin kanaville voi liittyä myös [https://matrix.org/ Matrixin] kautta. Jos | Kaikki kanavat sijaitsevat '''Telegramissa''' tai '''IRCnetissä'''. Kaikille IRCnetin kanaville voi liittyä myös [https://matrix.org/ Matrixin] kautta. Jos IRCnet-kanavan nimen vieressä on siltakuvake (🌉), tarkoittaa se, että keskustelu on sillattu kyseisen IRCnet-kanavan ja vastaavan Telegram-ryhmän välillä. Monet listassa olevat IRC-kanavat eivät ole olleet käytössä vuosiin. | ||
Osa kurssikanavista on virallisia, osa opiskelijoiden itse tekemiä. Usein erityisesti käpistelyssä opiskelijoiden tekemästä Telegram-ryhmästä on myöhemmin tullut virallinen. Kanavien moderointipolitiikka ei välttämättä noudata mitään kaavaa. Käpistelyssä kurssikanavat ovat jo huippusuosittuja ja matematiikallakin ne ovat alkaneet yleistyä. | Osa kurssikanavista on virallisia, osa opiskelijoiden itse tekemiä. Usein erityisesti käpistelyssä opiskelijoiden tekemästä Telegram-ryhmästä on myöhemmin tullut virallinen. Kanavien moderointipolitiikka ei välttämättä noudata mitään kaavaa. Käpistelyssä kurssikanavat ovat jo huippusuosittuja ja matematiikallakin ne ovat alkaneet yleistyä. | ||
Jos käyt kurssia, jolla ei ole vielä Telegram-ryhmää, perusta sellainen, lisää tähän listaan ja mainosta kurssin opiskelijoille ja vetäjälle. | Jos käyt kurssia, jolla ei ole vielä Telegram-ryhmää, perusta sellainen, lisää tähän listaan ja mainosta kurssin opiskelijoille ja vetäjälle. | ||
Kaikilla TKO-älyn keskustelukanavilla tulee noudattaa järjestön [https://fuksiwiki.tko-aly.fi/TKO-%C3%A4lyn_yleinen_keskusteluohjes%C3%A4%C3%A4nt%C3%B6 yleistä keskusteluohjesääntöä]. | |||
===Yleiskanavat=== | ===Yleiskanavat=== | ||
Rivi 12: | Rivi 14: | ||
| TKO-älyn tiedotuskanava || [https://t.me/tktannouncement tkt-announcement] | | TKO-älyn tiedotuskanava || [https://t.me/tktannouncement tkt-announcement] | ||
|- | |- | ||
| TKO-älyn yleinen keskustelukanava || [https://t.me/ | | TKO-älyn yleinen keskustelukanava || [https://t.me/Tekis2020 TKO-äly2020] || '''#TKO-äly2020''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#tko-aly2020:matrix.org #tko-äly2020] | ||
|- | |- | ||
| Fuksiryhmä | | Fuksiryhmä 2020 fukseille || Pyydä linkkiä tuutoreilta ([[Tuutorit]]) | ||
|- | |- | ||
| Group for international students in | | Group for international students in 2020 || Ask the international tutors for a link ([https://fuksiwiki.tko-aly.fi/Tuutorit Tutors]) | ||
|- | |- | ||
| Apukanavalta opintoneuvontaa || [https://t.me/tkt_apu tkt-apu] || '''#tkt-apu''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-apu:irc.snt.utwente.nl #tkt-apu] | | Apukanavalta opintoneuvontaa || [https://t.me/tkt_apu tkt-apu] || '''#tkt-apu''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-apu:irc.snt.utwente.nl #tkt-apu] | ||
|- | |- | ||
| Aktiivinen aktiivikanava TKO-älyn aktiiveille || [https://t.me/tktaktiivit tkt-aktiivit] || '''#tkt-aktiivit''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-aktiivit:irc.snt.utwente.nl #tkt-aktiivit] | | Aktiivinen aktiivikanava TKO-älyn aktiiveille || [https://t.me/tktaktiivit tkt-aktiivit] || '''#tkt-aktiivit''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-aktiivit:irc.snt.utwente.nl #tkt-aktiivit] | ||
|- | |- | ||
| Group for masters students / english speaking || [https://t.me/tktmasters tkt-masters] || || | | Group for masters students / english speaking || [https://t.me/tktmasters tkt-masters] || || | ||
|- | |- | ||
| Data Science | | Data Science students || [https://t.me/UHdata UHdata] | ||
|- | |- | ||
| Gurulan oma kanava (kts. myös tkt-pizza) || [https://t.me/tktgurula tkt-gurula] | | Gurulan oma kanava (kts. myös tkt-pizza) || [https://t.me/tktgurula tkt-gurula] || '''#tkt-gurula''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-gurula:irc.snt.utwente.nl #tkt-gurula] | ||
|} | |} | ||
---- | ---- | ||
Rivi 43: | Rivi 45: | ||
| Big Data Frameworks || || '''#tkt-bdf''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-bdf:irc.snt.utwente.nl #tkt-bdf] | | Big Data Frameworks || || '''#tkt-bdf''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-bdf:irc.snt.utwente.nl #tkt-bdf] | ||
|- | |- | ||
| | | C-ohjelmointi || [https://t.me/tktcee tkt-cee] || '''#cee''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#cee:irc.snt.utwente.nl #cee] | ||
|- | |||
| Calculus 1a, 1b & Advanced Calculus || [https://t.me/uniHkiCalc uniHkiCalc] | |||
|- | |||
| Cryptography in Networking || [https://t.me/tktcyrptography tkt-cryptography] | |||
|- | |||
| Data Analysis with Python || [https://t.me/dap19s DataAnalysisWithPythonSpring2019] | |||
|- | |- | ||
| | | Data Compression Techniques || [https://t.me/tkt_DCT tkt-DCT] || || | ||
|- | |- | ||
| Design and Analysis of Algorithms || || '''#daa''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#daa:irc.snt.utwente.nl #daa] | | Design and Analysis of Algorithms || || '''#daa''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#daa:irc.snt.utwente.nl #daa] | ||
Rivi 55: | Rivi 63: | ||
| Fysiikkaa luonnontieteilijöille || [https://t.me/fys_flt Fysiikkaa luonnontieteilijöille] | | Fysiikkaa luonnontieteilijöille || [https://t.me/fys_flt Fysiikkaa luonnontieteilijöille] | ||
|- | |- | ||
| Gradun kirjoittajille || [https://t.me/tktgradu tkt-gradu] || '''#tkt-gradu''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-gradu:irc.snt.utwente.nl #tkt-gradu] | | Game Engine Architecture || [https://t.me/tkt_game Game courses] | ||
|- | |||
| Game Project Course || [https://t.me/tkt_game Game courses] | |||
|- | |||
| Gradun kirjoittajille || [https://t.me/tktgradu tkt-gradu] || '''#tkt-gradu''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-gradu:irc.snt.utwente.nl #tkt-gradu] | |||
|- | |- | ||
| Introduction to Functional Programming || [https://t.me/tktifp tkt-ifp] | | Introduction to Functional Programming || [https://t.me/tktifp tkt-ifp] | ||
|- | |||
| Introduction to Game Programming || [https://t.me/tkt_game Game courses] | |||
|- | |||
| Introduction to Internet of Things || [https://t.me/tkt_iot tkt-IoT] | |||
|- | |- | ||
| Introduction to Lambda Calculus || [https://t.me/tktilc tkt-ilc] | | Introduction to Lambda Calculus || [https://t.me/tktilc tkt-ilc] | ||
Rivi 69: | Rivi 85: | ||
| Johdatus tekoälyyn / Introduction to Artificial Intelligence || [https://t.me/IAI19 IAI19] | | Johdatus tekoälyyn / Introduction to Artificial Intelligence || [https://t.me/IAI19 IAI19] | ||
|- | |- | ||
| Johdatus tietojenkäsittelytieteeseen || [https://t.me/ | | Johdatus tietojenkäsittelytieteeseen || [https://t.me/jtkt2020 tkt-jtkt2020] | ||
|- | |- | ||
| Johdatus todennäköisyyslaskentaan sekä Todennäköisyyslaskenta || [https://t.me/mat_todari Todennäköisyyslaskenta] || '''#todari''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#todari:irc.snt.utwente.nl #todari] | | Johdatus todennäköisyyslaskentaan sekä Todennäköisyyslaskenta || [https://t.me/mat_todari Todennäköisyyslaskenta] || '''#todari''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#todari:irc.snt.utwente.nl #todari] | ||
|- | |- | ||
| Johdatus yliopistomatematiikkaan || [https://t.me/joinchat/HOVSGEZBHzVAJX7RmLSWxA JYM] || '''#jym''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#jym:irc.snt.utwente.nl #jym] | | Johdatus yliopistomatematiikkaan || [https://t.me/joinchat/HOVSGEZBHzVAJX7RmLSWxA JYM] || '''#jym''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#jym:irc.snt.utwente.nl #jym] | ||
|- | |- | ||
| Kandidaatintutkielma || [https://t.me/tktkandi tkt-kandi] || '''#tkt-kandi''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-kandi:irc.snt.utwente.nl #tkt-kandi] | | Kandidaatintutkielma || [https://t.me/tktkandi tkt-kandi] || '''#tkt-kandi''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-kandi:irc.snt.utwente.nl #tkt-kandi] | ||
|- | |- | ||
| Käyttöjärjestelmät || [https://t.me/tkt_kaja tkt-käjä] || '''# | | Käyttöjärjestelmät || [https://t.me/tkt_kaja tkt-käjä] || '''#kaja''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#kaja:irc.snt.utwente.nl #kaja] | ||
|- | |- | ||
| Laskennan mallit || [https://t.me/tkt_lama tkt-lama] | | Laskennan mallit || [https://t.me/tkt_lama tkt-lama] | ||
Rivi 83: | Rivi 99: | ||
| Legacy-ohjelmointiprojekti: TMC || || '''#legacy''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#legacy:irc.snt.utwente.nl #legacy] | | Legacy-ohjelmointiprojekti: TMC || || '''#legacy''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#legacy:irc.snt.utwente.nl #legacy] | ||
|- | |- | ||
| Lineaarialgebra ja matriisilaskenta I ja II || [https://t.me/mat_linis mat-linis] || '''#linis''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#linis:irc.snt.utwente.nl #linis] | | Lineaarialgebra ja matriisilaskenta I ja II || [https://t.me/mat_linis mat-linis] || '''#linis''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#linis:irc.snt.utwente.nl #linis] | ||
|- | |- | ||
| Linux fundamentals || || '''#tktl-linux-fu''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tktl-linux-fu:irc.snt.utwente.nl #tktl-linux-fu] | | Linux fundamentals || || '''#tktl-linux-fu''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tktl-linux-fu:irc.snt.utwente.nl #tktl-linux-fu] | ||
Rivi 91: | Rivi 107: | ||
| Location-Awareness || || '''#locationawareness''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#locationawareness:irc.snt.utwente.nl #locationawareness] | | Location-Awareness || || '''#locationawareness''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#locationawareness:irc.snt.utwente.nl #locationawareness] | ||
|- | |- | ||
| Matriisilaskennan sovellukset || [https://t.me/hy_matsov hy-matsov] || '''#matsov''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#matsov:irc.snt.utwente.nl #matsov] | | Matriisilaskennan sovellukset || [https://t.me/hy_matsov hy-matsov] || '''#matsov''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#matsov:irc.snt.utwente.nl #matsov] | ||
|- | |- | ||
| Mobile Systems Security || || '''#tkt-mobisec''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-mobisec:irc.snt.utwente.nl #tkt-mobisec] | | Mobile Systems Security || || '''#tkt-mobisec''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-mobisec:irc.snt.utwente.nl #tkt-mobisec] | ||
Rivi 97: | Rivi 113: | ||
| Network Programming || || '''#tkt-nwp''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-nwp:irc.snt.utwente.nl #tkt-nwp] | | Network Programming || || '''#tkt-nwp''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-nwp:irc.snt.utwente.nl #tkt-nwp] | ||
|- | |- | ||
| Ohjelmistotekniikka || [https://t.me/tktlotm Ohjelmistotekniikka] || '''#otm''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#otm:irc.snt.utwente.nl #otm] | | Ohjelmistotekniikka || [https://t.me/tktlotm Ohjelmistotekniikka] || '''#otm''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#otm:irc.snt.utwente.nl #otm] | ||
|- | |- | ||
| Ohjelmistotuotanto || [https://t.me/ohjelmistotuotanto Ohjelmistotuotanto] | | Ohjelmistotuotanto || [https://t.me/ohjelmistotuotanto Ohjelmistotuotanto] | ||
Rivi 103: | Rivi 119: | ||
| Ohjelmistotuotantoprojekti || [https://t.me/tktohtuprojekti tkt-ohtuprojekti] || || | | Ohjelmistotuotantoprojekti || [https://t.me/tktohtuprojekti tkt-ohtuprojekti] || || | ||
|- | |- | ||
| Ohjelmoinnin perusteet ja jatkokurssi (MOOC) || [https://t.me/ | | Ohjelmoinnin perusteet ja jatkokurssi (MOOC) || [https://t.me/ohjelmointi20 Ohjelmoinnin MOOC 2020 (Java)] | ||
[https://t.me/java_programming_mooc Java Programming MOOC] | |||
|- | |- | ||
| Ohjelmointihaasteita I || || '''#ohaast1''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#ohaast1:irc.snt.utwente.nl #ohaast1] | | Ohjelmointihaasteita I || || '''#ohaast1''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#ohaast1:irc.snt.utwente.nl #ohaast1] | ||
Rivi 112: | Rivi 129: | ||
|- | |- | ||
| Overlay and P2P Networks || || '''#op2p''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#op2p:irc.snt.utwente.nl #op2p] | | Overlay and P2P Networks || || '''#op2p''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#op2p:irc.snt.utwente.nl #op2p] | ||
|- | |||
| Programming for Performance || [https://t.me/tkt_pfp tkt-pfp] | |||
|- | |- | ||
| Raja-arvot, differentiaalilaskenta, integraalilaskenta || [https://t.me/hy_analyysi hy-analyysi] | | Raja-arvot, differentiaalilaskenta, integraalilaskenta || [https://t.me/hy_analyysi hy-analyysi] | ||
|- | |||
| Randomized Algorithms I-II || [https://t.me/tkt_rana tkt-rana] | |||
|- | |- | ||
| Rinnakkaislaskenta grafiikkasuorittimilla || || '''#rigra''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#rigra:irc.snt.utwente.nl #rigra] | | Rinnakkaislaskenta grafiikkasuorittimilla || || '''#rigra''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#rigra:irc.snt.utwente.nl #rigra] | ||
|- | |- | ||
| Ruby on Rails || [https://t.me/rorwepa RoR Wepa] || '''#wadror''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#wadror:irc.snt.utwente.nl #wadror] | | Ruby on Rails || [https://t.me/rorwepa RoR Wepa] || '''#wadror''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#wadror:irc.snt.utwente.nl #wadror] | ||
|- | |||
| Seminar on Type Theory || [https://t.me/mltt2020 MLTT-2020] | |||
|- | |- | ||
| Shell Scripting || [https://t.me/tkt_shell tkt-shell] | | Shell Scripting || [https://t.me/tkt_shell tkt-shell] | ||
Rivi 123: | Rivi 146: | ||
| Software Design C++ || || '''#tkt-c++''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-c++:irc.snt.utwente.nl #tkt-c++] | | Software Design C++ || || '''#tkt-c++''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-c++:irc.snt.utwente.nl #tkt-c++] | ||
|- | |- | ||
| Tietokantasovellus || [https://t.me/tkt_tsoha tkt-tsoha] || '''#tsoha''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tsoha:irc.snt.utwente.nl #tsoha] | | Study Group on Programming Language Foundations in Agda || [https://t.me/hy_plfa_2020 HY-PLFA-2020] | ||
|- | |||
| Tietokantasovellus || [https://t.me/tkt_tsoha tkt-tsoha] || '''#tsoha''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tsoha:irc.snt.utwente.nl #tsoha] | |||
|- | |- | ||
| Tietokantojen perusteet || [https://t.me/tkt_tikape tkt-tikape] || '''#tikape''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tikape:irc.snt.utwente.nl #tikape] | | Tietokantojen perusteet || [https://t.me/tkt_tikape tkt-tikape] || '''#tikape''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tikape:irc.snt.utwente.nl #tikape] | ||
|- | |- | ||
| Tietokone työvälineenä (lapio) || [https://t.me/tktlapio tkt-lapio] | | Tietokone työvälineenä (lapio) || [https://t.me/tktlapio tkt-lapio] | ||
|- | |- | ||
| Tietokoneen rakenne || [https://t.me/tkt_tikra tkt-tikra] || '''#tikra''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tikra:irc.snt.utwente.nl #tikra] | | Tietokoneen rakenne || [https://t.me/tkt_tikra tkt-tikra] || '''#tikra''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tikra:irc.snt.utwente.nl #tikra] | ||
|- | |- | ||
| Tietokoneen toiminta || [https://t.me/tkt_tito tkt-tito] || '''#tito''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tito:irc.snt.utwente.nl #tito] | | Tietokoneen toiminta || [https://t.me/tkt_tito tkt-tito] || '''#tito''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tito:irc.snt.utwente.nl #tito] | ||
|- | |- | ||
| Tietokonegrafiikka || || '''#tkt-gfx''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-gfx:irc.snt.utwente.nl #tkt-gfx] | | Tietokonegrafiikka || || '''#tkt-gfx''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-gfx:irc.snt.utwente.nl #tkt-gfx] | ||
Rivi 139: | Rivi 164: | ||
| Tietoliikenteen perusteet || [https://t.me/tkt_tilpe tkt-tilpe] | | Tietoliikenteen perusteet || [https://t.me/tkt_tilpe tkt-tilpe] | ||
|- | |- | ||
| Tietorakenteet ja algoritmit || [https://t.me/tiratg tkt-tira] || '''#tira''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tira:irc.snt.utwente.nl #tira] | | Tietorakenteet ja algoritmit || [https://t.me/tiratg tkt-tira] || '''#tira''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tira:irc.snt.utwente.nl #tira] | ||
|- | |- | ||
| Tietorakenteiden harjoitustyö || [https://t.me/tkttiralabra tkt-tiralabra] || '''#tiralabra''' || | | Tietorakenteiden harjoitustyö || [https://t.me/tkttiralabra tkt-tiralabra] || '''#tiralabra''' 🌉 || | ||
|- | |- | ||
| Tilastotiede ja R tutuksi || [https://t.me/tiltu1 Tiltu + R 1] | | Tilastotiede ja R tutuksi || [https://t.me/tiltu1 Tiltu + R 1] | ||
Rivi 154: | Rivi 179: | ||
|- | |- | ||
| Web-selainohjelmointi || || '''#weso''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#weso:irc.snt.utwente.nl #weso] | | Web-selainohjelmointi || || '''#weso''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#weso:irc.snt.utwente.nl #weso] | ||
|} | |} | ||
---- | ---- | ||
Rivi 172: | Rivi 195: | ||
| Unicafen ruokalistan seurantakanava || [https://t.me/tkt_daily tkt-daily] | | Unicafen ruokalistan seurantakanava || [https://t.me/tkt_daily tkt-daily] | ||
|- | |- | ||
| Ainejärjestölehti Readmen toimitus || [https://t.me/tktreadme readme] || '''#tkt-readme''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-readme:irc.snt.utwente.nl #tkt-readme] | | Ainejärjestölehti Readmen toimitus || [https://t.me/tktreadme readme] || '''#tkt-readme''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-readme:irc.snt.utwente.nl #tkt-readme] | ||
|- | |- | ||
| Casual Nightit ja Hackathonit || || '''#tkt-casuaali''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-casuaali:irc.snt.utwente.nl #tkt-casuaali] | | Casual Nightit ja Hackathonit || || '''#tkt-casuaali''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-casuaali:irc.snt.utwente.nl #tkt-casuaali] | ||
Rivi 206: | Rivi 229: | ||
| Kumpulan KampusKino: Leffojen ja sarjojen toljottaminen Navetan valkokankaalla || || '''#tkt-kino''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-kino:irc.snt.utwente.nl #tkt-kino] | | Kumpulan KampusKino: Leffojen ja sarjojen toljottaminen Navetan valkokankaalla || || '''#tkt-kino''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-kino:irc.snt.utwente.nl #tkt-kino] | ||
|- | |- | ||
| Pizzatilausten koordinointi, epävirallinen Gurula-kanava || [https://t.me/tktpizza tkt-pizza] || '''#tkt-pizza''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-pizza:irc.snt.utwente.nl #tkt-pizza] | | Pizzatilausten koordinointi, epävirallinen Gurula-kanava || [https://t.me/tktpizza tkt-pizza] || '''#tkt-pizza''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-pizza:irc.snt.utwente.nl #tkt-pizza] | ||
|- | |- | ||
| Epävirallisten saunaexcujen koordinointi ja muu saunakeskustelu || || '''#tkt-sauna''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-sauna:irc.snt.utwente.nl #tkt-sauna] | | Epävirallisten saunaexcujen koordinointi ja muu saunakeskustelu || || '''#tkt-sauna''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-sauna:irc.snt.utwente.nl #tkt-sauna] | ||
Rivi 212: | Rivi 235: | ||
| Tiukat säännöstöt / Esoteerista paskaa / Tule ja nauti || || '''#tkt-haiku''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-haiku:irc.snt.utwente.nl #tkt-haiku] | | Tiukat säännöstöt / Esoteerista paskaa / Tule ja nauti || || '''#tkt-haiku''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-haiku:irc.snt.utwente.nl #tkt-haiku] | ||
|- | |- | ||
| Käpistelijänaisten tukikanava (kaikki sukupuolet tervetulleita) || [https://t.me/joinchat/Dt1ui0Jo_L9ZXAeJul6PLg tkt-akat] || '''#tkt-akat''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-akat:irc.snt.utwente.nl #tkt-akat] | | Käpistelijänaisten tukikanava (kaikki sukupuolet tervetulleita) || [https://t.me/joinchat/Dt1ui0Jo_L9ZXAeJul6PLg tkt-akat] || '''#tkt-akat''' 🌉 || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-akat:irc.snt.utwente.nl #tkt-akat] | ||
|- | |- | ||
| Liikunta- ja ulkoilukanava || || '''#tkt-ulos''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-ulos:irc.snt.utwente.nl #tkt-ulos] | | Liikunta- ja ulkoilukanava || || '''#tkt-ulos''' || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-ulos:irc.snt.utwente.nl #tkt-ulos] | ||
Rivi 225: | Rivi 248: | ||
|- | |- | ||
| E-urheilu || [https://t.me/tktEsports tkt-esports] | | E-urheilu || [https://t.me/tktEsports tkt-esports] | ||
|- | |||
| Videopelit || [https://t.me//tktvidya tkt-videopelit] | |||
|- | |- | ||
| Tietokonelaitteisto || [https://t.me/tktrauta tkt-rauta] | | Tietokonelaitteisto || [https://t.me/tktrauta tkt-rauta] | ||
|- | |||
| Ruoka || [https://t.me/tktruoka tkt-ruoka] | |||
|- | |- | ||
| Kahvi || [https://t.me/tktkahvi tkt-kahvi] | | Kahvi || [https://t.me/tktkahvi tkt-kahvi] | ||
|- | |||
| Tee || [https://t.me/tkt_tee tkt-tee] | |||
|- | |- | ||
| Pelinkehitys || [https://t.me/tktgamedev tkt-gamedev] | | Pelinkehitys || [https://t.me/tktgamedev tkt-gamedev] | ||
|- | |||
| Game design || [https://t.me/tkt_gamedesign tkt-gamedesign] | |||
|- | |||
| Kissajutut || [https://t.me/taakissat tkt-tääkissat] | |||
|- | |||
| Tekniset jutut (sysadmin,ops,koodaus,linux,muut os,kernelit,ajurit,kirjastot,frameworkit,kaikki menee) || [https://t.me/tkttechnical tkt-technical] | |||
|- | |||
| E-sports || [https://t.me/tktEsports tkt-esports] | |||
|- | |||
| Kirjat || [https://t.me/tktlukeminen tkt-lukeminen] | |||
|- | |||
| Ruoka || [https://t.me/tktruoka tkt-ruoka] | |||
|- | |||
| Liikunta || [https://t.me/tkt_liikunta tkt-liikunta] | |||
|- | |||
| Turvallinen tila sateenkaari-ihmisille / LGTBA || [https://t.me/tkt_lgbta tkt-lgbta] | |||
|- | |||
| Viheliäisten ongelmien ratkaiseminen || [https://t.me/solvingwickedproblems tkt-solvingwickedproblems] | |||
|- | |||
| Yrittämisestä yleisesti kiinnostuneille || [https://t.me/tkt_yrittaminen tkt-yrittäminen] | |||
|- | |||
| Arma-pelisarja || [https://t.me/tktarmailut tkt-armailut] | |||
|- | |||
| Vääntöä politiikasta || [https://t.me/tkt_politiikkavaanto tkt-politiikkavääntö] | |||
|} | |} | ||
Mm. peliseuraa ja LANeja sekä virtuaali-Gurulointia varten meillä on myös Discord-kanava [https://discord.gg/kdemskB helsingin-yliopiston-tietojenkäsittelytieteen-opiskelijoiden-muuhunkin-kuin-lanikäyttöön-tarkoitettu], eli entinen TKT-Lanit. Kanavalle ovat tervetulleita kaikki. Esimerkiksi fukseille löytyy oma keskustelukanava virtuaali-Gurulan alta. | |||
QR-koodi kokeilu: | QR-koodi kokeilu: | ||
[[Tiedosto:Kutsutestikannulle.png]] | [[Tiedosto:Kutsutestikannulle.png]] |
muokkausta