Ero sivun ”Keskustelukanavat” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
Ei muokkausyhteenvetoa |
||
| Rivi 7: | Rivi 7: | ||
|style="border-bottom:2px solid black;" width="500px"|'''Kurssin nimi''' ||style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''Kanava''' | |style="border-bottom:2px solid black;" width="500px"|'''Kurssin nimi''' ||style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''Kanava''' | ||
|- | |- | ||
| Algebra I || '''#algebra''' | |||
|- | |- | ||
<!--| Algoritmit ongelmanratkaisussa || '''#alon'''--> | <!--| Algoritmit ongelmanratkaisussa || '''#alon'''--> | ||
| Rivi 17: | Rivi 17: | ||
<!--| Computer Organization II || '''#tkt-co2'''--> | <!--| Computer Organization II || '''#tkt-co2'''--> | ||
|- | |- | ||
| Clojure || '''#tkt-clojure''' | <!--| Clojure || '''#tkt-clojure'''--> | ||
|- | |- | ||
<!--| Data Compression Techniques || '''#tkt-dct'''--> | <!--| Data Compression Techniques || '''#tkt-dct'''--> | ||
| Rivi 39: | Rivi 39: | ||
<!--| Internet Protocols || '''#tkt-protocols'''--> | <!--| Internet Protocols || '''#tkt-protocols'''--> | ||
|- | |- | ||
| Introduction to Machine Learning || '''#tkt-iml''' | <!--| Introduction to Machine Learning || '''#tkt-iml'''--> | ||
|- | |- | ||
| Jatko-opiskelijat / PhD students || '''#uh-phd''' | | Jatko-opiskelijat / PhD students || '''#uh-phd''' | ||
| Rivi 47: | Rivi 47: | ||
<!--| Johdatus peliohjelmointiin || '''#c-saab'''--> | <!--| Johdatus peliohjelmointiin || '''#c-saab'''--> | ||
|- | |- | ||
| Johdatus tekoälyyn || '''#johtek''' | <!--| Johdatus tekoälyyn || '''#johtek'''--> | ||
|- | |- | ||
| Johdatus tietojenkäsittelytieteeseen || '''#jtkts13''' | <!--| Johdatus tietojenkäsittelytieteeseen || '''#jtkts13'''--> | ||
|- | |- | ||
| Johdatus yliopistomatematiikkaan || '''#yomatikka''' | | Johdatus yliopistomatematiikkaan || '''#yomatikka''' | ||
| Rivi 57: | Rivi 57: | ||
| Kandidaatintutkielma || '''#tkt-kandi''' | | Kandidaatintutkielma || '''#tkt-kandi''' | ||
|- | |- | ||
| Käyttöjärjestelmät || '''#tkt-os''' | |||
|- | |- | ||
<!--| Laboratory of Computational Creativity and Humor || '''#tkt-luovat'''--> | <!--| Laboratory of Computational Creativity and Humor || '''#tkt-luovat'''--> | ||
|- | |- | ||
| Laskennan mallit || '''#tkt-lama2013''' | <!--| Laskennan mallit || '''#tkt-lama2013'''--> | ||
|- | |- | ||
| Lineaarialgebra ja matriisilaskenta I ja II || '''#linis''' | <!--| Lineaarialgebra ja matriisilaskenta I ja II || '''#linis'''--> | ||
|- | |- | ||
| Linux fundamentals || '''#tkt-linuxfun2013''' | <!--| Linux fundamentals || '''#tkt-linuxfun2013'''--> | ||
|- | |- | ||
| Linux-ylläpito || '''#hy-linux-yp''' | |||
|- | |- | ||
| Logiikka I || '''#logiikka''' | | Logiikka I || '''#logiikka''' | ||
|- | |- | ||
| Matriisilaskennan sovellukset || '''#matsov''' | <!--| Matriisilaskennan sovellukset || '''#matsov'''--> | ||
|- | |- | ||
| Mobile Platform Security || '''#tkt-mobisec''' | |||
|- | |- | ||
| Ohjelmistotekniikan menetelmät || '''#otm2013''' | | Ohjelmistotuotanto || '''#ohtu2014''' | ||
|- | |||
<!--| Ohjelmistotekniikan menetelmät || '''#otm2013'''--> | |||
|- | |- | ||
| Ohjelmistotuotantoprojekti || '''#ohtuprojekti''' | | Ohjelmistotuotantoprojekti || '''#ohtuprojekti''' | ||
| Rivi 91: | Rivi 93: | ||
<!--| Ohjelmointitekniikka (C++) || ''' #tkt-cpp '''--> | <!--| Ohjelmointitekniikka (C++) || ''' #tkt-cpp '''--> | ||
|- | |- | ||
| Ohjelmointitekniikka (Scala) || '''#tkt-scala''' | |||
|- | |- | ||
| Ohjelmointitekniikka (JavaScript) || '''#tkt-javascript''' | <!--| Ohjelmointitekniikka (JavaScript) || '''#tkt-javascript'''--> | ||
|- | |- | ||
| Overlay and P2P Networks || '''#op2p''' | |||
|- | |- | ||
<!--| Robottiohjelmoinnin harjoitustyö || '''#robo-tkt'''--> | <!--| Robottiohjelmoinnin harjoitustyö || '''#robo-tkt'''--> | ||
| Rivi 101: | Rivi 103: | ||
<!--| Seminar: Distributed Algorithms || '''#dasem12'''--> | <!--| Seminar: Distributed Algorithms || '''#dasem12'''--> | ||
|- | |- | ||
| Supervised Machine Learning || '''#tkt-sml''' | |||
|- | |- | ||
<!--| Tietokannan suunnittelu || '''#tikasu'''--> | <!--| Tietokannan suunnittelu || '''#tikasu'''--> | ||
|- | |- | ||
| Tietokantasovellus || '''# | | Tietokantasovellus || '''#tsoha2014''' | ||
|- | |- | ||
| Tietokantojen perusteet || '''#tikape''' | | Tietokantojen perusteet || '''#tikape''' | ||
|- | |- | ||
| Tietokoneen toiminta || '''# | | Tietokoneen toiminta || '''#tito2014''' | ||
|- | |- | ||
<!--| Tietokonegrafiikka || '''#tkt-gfx'''--> | <!--| Tietokonegrafiikka || '''#tkt-gfx'''--> | ||
|- | |- | ||
| Tietoliikenteen harjoitustyö || '''#tilpeharkka''' | |||
|- | |- | ||
| Tietoliikenteen perusteet || '''#tilpe2013''' | <!--| Tietoliikenteen perusteet || '''#tilpe2013'''--> | ||
|- | |- | ||
| Tietorakenteet ja algoritmit || '''#tira''' | | Tietorakenteet ja algoritmit || '''#tira''' | ||
| Rivi 121: | Rivi 123: | ||
| Tietorakenteiden harjoitustyö || '''#tiralabra''' | | Tietorakenteiden harjoitustyö || '''#tiralabra''' | ||
|- | |- | ||
| Tietoturvan perusteet || '''#titupe''' | |||
|- | |- | ||
| Toinen kotimainen kieli (ruotsi) || '''#svenska''' | | Toinen kotimainen kieli (ruotsi) || '''#svenska''' | ||
| Rivi 129: | Rivi 131: | ||
<!--| Verkot || '''#hy-verkot'''--> | <!--| Verkot || '''#hy-verkot'''--> | ||
|- | |- | ||
| Web-palvelinohjelmointi || '''#wadup''' | <!--| Web-palvelinohjelmointi || '''#wadup'''--> | ||
|- | |- | ||
<!--| Web-sovellusohjelmointi (kevät 2012) ja Software as a Service-verkkokurssi || '''#konkari'''--> | <!--| Web-sovellusohjelmointi (kevät 2012) ja Software as a Service-verkkokurssi || '''#konkari'''--> | ||
Versio 6. tammikuuta 2014 kello 23.13
Tänne kurssien kanavat fuksikanavan topicin sijasta, ettei se ylivuoda. Kaikki kanavat sijaitsevat IRCnetissä. Kurssikanavat eivät ole virallinen tiedonlähde. Kanavien op-politiikka ei noudata mitään kaavaa.
Jos käyt kurssia jolla on muitakin käpistelijöitä mutta jolla ei ole vielä irkkikanavaa, perusta sellainen, lisää tähän listaan ja mainosta mahdollisesti kiinnostuneille.
| Kurssin nimi | Kanava |
| Algebra I | #algebra |
| Analyysi I ja II | #analyysi |
| Gradun kirjoittajille | #tkt-gradu |
| Jatko-opiskelijat / PhD students | #uh-phd |
| Johdatus yliopistomatematiikkaan | #yomatikka |
| Johdatus todennäköisyyslaskentaan | #todari |
| Kandidaatintutkielma | #tkt-kandi |
| Käyttöjärjestelmät | #tkt-os |
| Linux-ylläpito | #hy-linux-yp |
| Logiikka I | #logiikka |
| Mobile Platform Security | #tkt-mobisec |
| Ohjelmistotuotanto | #ohtu2014 |
| Ohjelmistotuotantoprojekti | #ohtuprojekti |
| Ohjelmoinnin harjoitustyö | #javalabra2013 |
| Ohjelmoinnin jatkokurssi | #ohpe |
| Ohjelmoinnin perusteet | #ohpe |
| Ohjelmointitekniikka (Scala) | #tkt-scala |
| Overlay and P2P Networks | #op2p |
| Supervised Machine Learning | #tkt-sml |
| Tietokantasovellus | #tsoha2014 |
| Tietokantojen perusteet | #tikape |
| Tietokoneen toiminta | #tito2014 |
| Tietoliikenteen harjoitustyö | #tilpeharkka |
| Tietorakenteet ja algoritmit | #tira |
| Tietorakenteiden harjoitustyö | #tiralabra |
| Tietoturvan perusteet | #titupe |
| Toinen kotimainen kieli (ruotsi) | #svenska |
| Topologia I | #topologia |
| Muut kanavat | Kanava |
| Ainejärjestölehti Readmen toimitus | #tkt-readme |
| Apukanavalta opintoneuvontaa | #tkt-apu |
| Casual Nightit | #tkt-casuaali |
| Fuksikanava | #tkt-fuksit2013 |
| Käpistelijöiden Elektronisen Musiikin kerho | #KEMU |
| Lanit | #tkt-lan |
| TKO-älyn jääräkanava | #tko-äly |
| Pelikäpistely | #tkt-gamedev |
| RTS, MOBA ja muu hiiren tolkuton naksuttelu | #tkt-starre |
| Counter-Strike: Global Offensiven pelaajat. Putting CS back to CS. | #tkt-csgo |
| Vastaisku aktiivikannulle! Kaikki paitsi idlaaminen on kielletty | #tkt-passiivi |
Suora linkki tänne: http://tinyurl.com/kanavat