Ero sivun ”Kurssikuvauksia” versioiden välillä

Päivityksiä vuoteen 2026, erityisesti tyhti
→Aineopintojen valinnaiset kurssit: Poistettu poistuneita kursseja
 
Rivi 199: Rivi 199:
* TKT210281 Elements of AI: Building AI - Intermediate 1 op
* TKT210281 Elements of AI: Building AI - Intermediate 1 op
* TKT210282 Elements of AI: Building AI - Advanced 1 op
* TKT210282 Elements of AI: Building AI - Advanced 1 op
<div style="border: 1px solid red; padding: 10px; margin: 10px;">
<strong style="color:red;font-size:1rem">Vanha opetussuunitelma (2020-2023):</strong>
===Cyber security with F-Secure (5 op)===
{{hatnote|Tunnetaan myös nimellä Titu}}
Suoritetaan verkkokurssina, jolla käsitellään kyberturvallisuutta, operatiivista tietoturvaa, turvallisen web-ohjelmiston kehitystä, web-ohjelmistojen tyypillisiä haavoittuvuuksia ja niiden korjaamista sekä vastatoimia.
=== C-ohjelmointi (5 op) [Deprekoitu] ===
{{hatnote|Tunnetaan myös nimellä C}}
C on aineopintojen valinnainen kurssi, joka on tarkoitettu ohjelmoinnin perusasiat osaaville ja perustietorakenteet tunteville. Ensin kannattaa siis suorittaa suosiolla ensimmäisen vuoden ohjelmointikurssit harjoitustöineen sekä Tietorakenteet. Javalla ohjelmoineille kielen syntaksin omaksuminen on helppoa, mutta pelkän ulkoisen samannäköisyyden ei kannata antaa pettää itseään. C on käsitemaailmaltaan ja rakenteiltaan varsin erilainen kieli kuin Java ja sitä myös käytetään hieman erilaisiin tarkoituksiin. C:llä tehdään mm. koneenläheisiä, suurta tehoa vaativia, usein tekstipohjaisia työkaluohjelmia. Javalla taas on mukavampi rakennella sekä ohjelmoijan että käyttäjän kannalta turvallisia sovelluksia, usein graafisia sellaisia - mikäli nopeus ei ole kriittisin tekijä.
Muistiosoittimien ja muistinhallinnan kanssa pelaaminen, joka Javassa on automaattista, voi osoittautua hankalaksi omaksua. Myöskään linkitettyjen listojen ohjelmointi, johon perehdytään varsin tarkkaan, ei tule vastaan ohjelmoinnin perus- ja jatkokurssilla. Kurssilla opetetaan nykyään myös puiden ja verkkojen (tietorakenteita nämäkin) käsittelyä, tosin vähemmällä tarkastelulla kuin esim. Tietorakenteet-kurssilla. Tämä kurssi tuo varsin mukavaa vaihtelua ensimmäisen syksyn Java-annostukseen varsinkin, jos olet ohjelmoinut C:llä aikaisemmin.
</div>


===Programming for Performance (5 op)===
===Programming for Performance (5 op)===