Ero sivun ”Kurssien nimilyhenteet” versioiden välillä
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
| (3 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 17: | Rivi 17: | ||
| TInt | | TInt | ||
| Tietokone ja Internet | | Tietokone ja Internet | ||
|- | |||
|TiRa | |||
|Tietorakenteet ja algoritmit | |||
|} | |} | ||
| Rivi 59: | Rivi 62: | ||
| TiKaSu | | TiKaSu | ||
| Tietokannan suunnittelu | | Tietokannan suunnittelu | ||
|- | |- | ||
| Tiralabra | | Tiralabra | ||
| Rivi 140: | Rivi 140: | ||
| Todari | | Todari | ||
| Todennäköisyyslaskenta (I, IIa ja IIb) | | Todennäköisyyslaskenta (I, IIa ja IIb) | ||
|} | |||
===Jäärät vielä puhuu näistä=== | |||
{| | |||
|TiTo | |||
|Tietokoneen toiminta | |||
|- | |||
|TilPe | |||
|Tietoliikenteen perusteet | |||
|} | |} | ||
Nykyinen versio 8. elokuuta 2024 kello 14.27
Useille yliopiston kursseille on olemassa vakiintuneet lyhenteet, joita opiskelijat käyttävät. Ohessa yleisimmät.
Perusopinnot ja muut opinnot
| Lapio | Tietokone työvälineenä |
| OhJa | Ohjelmoinnin jatkokurssi |
| OhPe | Ohjelmoinnin perusteet |
| TiKaPe | Tietokantojen perusteet |
| TInt | Tietokone ja Internet |
| TiRa | Tietorakenteet ja algoritmit |
Aineopinnot
| AlOn | Algoritmit ongelmanratkaisussa |
| DiMe | Digitaalisen median tekniikat |
| JohTek | Johdatus tekoälyyn / Introduction to Artificial Intelligence |
| KäJä | Käyttöjärjestelmät |
| Kandi | Kandidaatintutkielma |
| LaMa | Laskennan mallit |
| LinuxFun | Linux Fundamentals |
| OHa | Ohjelmointihaasteet |
| OhTe, OT | Ohjelmistotekniikka |
| OhTu | Ohjelmistotuotanto |
| Ohtuprojekti | Ohjelmistotuotantoprojekti |
| Robolabra | Robottiohjelmoinnin harjoitustyö |
| TiKaSu | Tietokannan suunnittelu |
| Tiralabra | Tietorakenteiden ja algoritmien harjoitustyö |
| TiRa | Tietorakenteet ja algoritmit |
| Tsoha | Tietokantasovellusten harjoitustyö |
| WePa | Web-palvelinohjelmointi |
| WeSo | Web-sovellusohjelmointi |
Syventävät opinnot
| AML | Advanced Course in Machine Learning / Koneoppimisen jatkokurssi |
| DAA | Design and Analysis of Algorithms |
| DistSys / Haja | Distributed Systems / Hajautetut järjestelmät |
| Fäsä | Full Stack -websovelluskehitys |
| Haskell / IFP | Johdatus funktionaaliseen ohjelmointiin (Introduction to Functional Programming) |
| IDS | Introduction to Data Science |
| IML | Introduction to Machine Learning |
| Käli / HCI | Käyttöliittymät / Human-Computer Interaction |
| NSS | Networked Systems and Services |
| TiKRa / Tito 2 | Tietokoneen rakenne / Computer Organization II |
Matematiikka ja tilastotiede
| Diffis | Differentiaalilaskenta |
| JoLo | Johdatus logiikkaan (I ja II) |
| JYM | Johdatus yliopistomatematiikkaan |
| Linis | Lineaarialgebra ja matriisilaskenta (I, II ja III) |
| MatKa | Matematiikkaa kaikkialla |
| Rajis | Raja-arvot |
| TilPä | Tilastollinen päättely |
| TilTu | Tilastotiede ja R tutuksi (I ja II) |
| Todari | Todennäköisyyslaskenta (I, IIa ja IIb) |
Jäärät vielä puhuu näistä
| TiTo | Tietokoneen toiminta |
| TilPe | Tietoliikenteen perusteet |