196
muokkausta
Ei muokkausyhteenvetoa |
p (2024, babyyyyy) |
||
(402 välissä olevaa versiota 100 käyttäjän tekeminä ei näytetä) | |||
Rivi 1: | Rivi 1: | ||
Kumpulassa käytännössä opiskelijoiden de-facto yhteydenpitoalustana toimii pikaviestisovellus [[Telegram]]. Myös TKO-äly ja muut ainejärjestöt käyttävät Telegramia aktiivisesti, ja jopa yliopistokin käyttää sitä toisinaan opiskelijoiden kanssa viestintään. Lisäksi TKO-älyllä ja tietojenkäsittelytieteen osastolla on molemmilla [https://discord.com/ Discord]-palvelin. | |||
{|width=" | TKO-älyn tiedotus- ja keskustelukanavat sijaitsevat Telegramissa. Tiedotuskanavilta löytää kaiken olennaisen informaation tapahtumista ja muut opiskelijalle tärkeät muistutukset. Keskustelukanavilta taas löytää juttuseuraa suunnilleen kaikkina vuorokaudenaikoina ja kaikista aiheista. Jotkut keskustelukanavat ovat TKO-älyn virallisesti moderoimia, mutta opiskelijat ovat myös itse luoneet epävirallisia aihekanavia ties mistä maan ja taivaan väliltä keskustelemiseen. | ||
Kaikilla TKO-älyn keskustelukanavilla tulee noudattaa järjestön [https://fuksiwiki.tko-aly.fi/TKO-%C3%A4lyn_yleinen_keskusteluohjes%C3%A4%C3%A4nt%C3%B6 yleistä keskusteluohjesääntöä]. | |||
Kurssikanavia löytyy melkein kaikille tietojenkäsittelytieteen, sekä useimmille fysiikan ja matematiikan kursseille. Kurssikanavista osa on virallisia, osa opiskelijoiden itse tekemiä. Tietojenkäsittelytieteen osaston viralliset kurssikanavat löytyvät osaston Discord-palvelimelta, mutta välillä myös kurssien opettajilla on Telegramissa virallisia kurssikanavia. Opiskelijoiden epäviralliset kurssikanavat ovat Telegramissa, ja niissä ei ole yleensä opettajia paikalla auttamassa. Muiden osastojen kurssikanavat löytyvät yleensä Telegramista. | |||
== TKO-älyn kanavat == | |||
{|width="850px" cellspacing="0" cellpadding="1" | |||
|- | |||
|style="border-bottom:2px solid black;" width="400px"|'''Kuvaus''' || style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''Telegram-ryhmä''' || style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''IRC Matrixin kautta''' | |||
|- | |||
| TKO-älyn tiedotuskanava || [https://t.me/tktannouncement tkt-announcement] | |||
|- | |||
| TKO-älyn yleinen keskustelukanava || [https://t.me/Tekis2024 TKO-äly2024] || [https://riot.im/app/#/room/#tko-aly2022:matrix.org #tko-äly2024] | |||
|- | |||
| Fuksiryhmä 2023 fukseille || Pyydä linkkiä tuutoreilta ([[Tuutorit]]) | |||
|- | |- | ||
| | | Group for international students in 2023 | ||
|| Ask the international tutors for a link ([[Tuutorit|Tutors]]) | |||
|- | |- | ||
| | | Apukanavalta opintoneuvontaa || [https://t.me/tkt_apu tkt-apu] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-apu:irc.snt.utwente.nl #tkt-apu] | ||
|- | |- | ||
| | | Aktiivinen aktiivikanava TKO-älyn aktiiveille || [https://t.me/tktaktiivit tkt-aktiivit] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-aktiivit:irc.snt.utwente.nl #tkt-aktiivit] | ||
|- | |- | ||
| | | Group for masters students / english speaking || [https://t.me/tktmasters tkt-masters] | ||
|- | |- | ||
| | | Data Science students || [https://t.me/UHdata UHdata] | ||
|- | |- | ||
| | | Gurulan oma kanava || [https://t.me/tktgurula tkt-gurula] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-gurula:irc.snt.utwente.nl #tkt-gurula] | ||
|} | |||
==== TKO-äly Discordissa==== | |||
Muun muassa peliseuraa ja LANeja sekä virtuaali-Gurulointia varten TKO-älyllä on myös Discord-palvelin [https://discord.gg/kdemskB helsingin-yliopiston-tietojenkäsittelytieteen-opiskelijoiden-muuhunkin-kuin-lanikäyttöön-tarkoitettu]. Palvelinta käytetään yleensä äänikanavilla puhumiseen silloin, kun kirjoittelu ei riitä. | |||
== Epäviralliset kanavat == | |||
{|width="850px" cellspacing="0" cellpadding="1" | |||
|- | |- | ||
|style="border-bottom:2px solid black;" width="400px"|'''Kuvaus''' || style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''Telegram-ryhmä''' || style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''IRC Matrixin kautta''' | |||
|- | |- | ||
| Fuksiläppärien epävirallinen tukikanava || [https://t.me/tkt_fuksilappari tkt-fuksiläppäri] | |||
|- | |- | ||
| Fuksipassista valittamiseen || [https://t.me/fuksipassi fuksipassi] | |||
|- | |||
| Käpistelijöiden kirpputori || [https://t.me/tktsecondhand tkt-secondhand] | |||
|- | |||
| Unicafen ruokalistan seurantakanava || [https://t.me/tkt_daily tkt-daily] | |||
|- | |||
| Ainejärjestölehti Readmen toimitus || [https://t.me/tktreadme readme] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-readme:irc.snt.utwente.nl #tkt-readme] | |||
|- | |||
| Runescapen pelaajille || [https://t.me/tktrunescape tkt-runescape] | |||
|- | |||
| Gurulan ruokatilausten koordinointi || [https://t.me/tktpizza tkt-pizza] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-pizza:irc.snt.utwente.nl #tkt-pizza] | |||
|- | |||
| Käpistelijänaisten tukikanava (kaikki sukupuolet tervetulleita) || [https://t.me/joinchat/Dt1ui0Jo_L9ZXAeJul6PLg tkt-akat] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-akat:irc.snt.utwente.nl #tkt-akat] | |||
|- | |||
| Lautapelien järjestämistä || [https://t.me/tkt_lautapelit tkt-lautapelit] | |||
|- | |||
| Shakkikerho || [https://t.me/+uOeiFXnHkD4xMWI0 Salainen shakkikerho] | |||
|- | |||
| Shakki || [https://t.me/tkt_shakki tkt-shakki] | |||
|- | |||
| E-urheilu || [https://t.me/tktEsports tkt-esports] | |||
|- | |||
| Videopelit || [https://t.me//tktvidya tkt-videopelit] | |||
|- | |||
| Tietokonelaitteisto || [https://t.me/tktrauta tkt-rauta] | |||
|- | |||
| Ruoka || [https://t.me/tktruoka tkt-ruoka] | |||
|- | |||
| Kahvi || [https://t.me/tktkahvi tkt-kahvi] | |||
|- | |||
| Tee || [https://t.me/joinchat/EioqWBcpsSW2udJIysB7Kw tkt-tee] | |||
|- | |- | ||
| | | Pelinkehitys || [https://t.me/tktgamedev tkt-gamedev] | ||
|- | |- | ||
| Game design || [https://t.me/tkt_gamedesign tkt-gamedesign] | |||
|- | |- | ||
| Kissajutut || [https://t.me/taakissat tkt-tääkissat] | |||
|- | |- | ||
| Tekniset jutut (sysadmin,ops,koodaus,linux,muut os,kernelit,ajurit,kirjastot,frameworkit,kaikki menee) || [https://t.me/tkttechnical tkt-technical] | |||
|- | |- | ||
| E-sports || [https://t.me/tktEsports tkt-esports] | |||
|- | |- | ||
| Kirjat || [https://t.me/tktlukeminen tkt-lukeminen] | |||
|- | |- | ||
| | | Ruoka || [https://t.me/tktruoka tkt-ruoka] | ||
|- | |- | ||
| Liikunta || [https://t.me/tkt_liikunta tkt-liikunta] | |||
|- | |- | ||
| Turvallinen tila sateenkaari-ihmisille / LGTBA || [https://t.me/tkt_lgbta tkt-lgbta] | |||
|- | |- | ||
| | | Viheliäisten ongelmien ratkaiseminen || [https://t.me/solvingwickedproblems tkt-solvingwickedproblems] | ||
|- | |- | ||
| Yrittämisestä yleisesti kiinnostuneille || [https://t.me/tkt_yrittaminen tkt-yrittäminen] | |||
|- | |- | ||
| Arma-pelisarja || [https://t.me/tktarmailut tkt-armailut] | |||
|- | |- | ||
| Vääntöä politiikasta || [https://t.me/tkt_politiikkavaanto tkt-politiikkavääntö] | |||
|- | |- | ||
| Rust ohjelmointikielestä kiinnostuneille || [https://t.me/joinchat/SmSFA9is6Jc4xZVc Navetan Rustaajat] | |||
|- | |||
| Kiipeilystä kiinnostuneille || | |||
[https://t.me/joinchat/c7kSCYk_77JlMzk8 Tkt-climbing] | |||
|- | |- | ||
| Musiikki/Music || [https://t.me/tktmusic tkt-music] | |||
|- | |- | ||
| Metallimusiikki || [https://t.me/tktmetalli tkt-metalli] | |||
|- | |- | ||
| Valokuvaus || [https://t.me/tktvalokuvaus tktvalokuvaus] | |||
|} | |} | ||
== Kurssikanavat == | |||
'''HUOM! Tässä listatut kurssikanavat voivat olla vanhentuneita ja muuttuvat nopeasti.''' | |||
1. '''Yleensä ajantasainen kurssikanava löytyy kurssin sivuilta tai materiaalista.''' Joillain kursseilla jokaista kurssin toteutuskertaa varten saatetaan tehdä uusi kanava. | |||
2. Jos kurssin sivulta ei löytynyt kurssikanavaa, tarkista seuraavaksi [https://study.cs.helsinki.fi/discord/ osaston Discord-palvelin]. Tunnettuja Discordista löytyviä kurssikanavia on listattu alla, ja ne löytyvät myös Discordin kanavalta '''#guide'''. | |||
- CSM141081 - Full Stack Web Development | |||
- CSM14212 - Programming Parallel Computers | |||
- CSM90004 - Data Analysis with Python | |||
- TKT10002 - Ohjelmoinnin perusteet ja jatkokurssi / Python Programming | |||
- TKT10004 - Tietokantojen Perusteet MOOC | |||
- TKT10005 - Tietokoneen Toiminta | |||
- TKT123456 - Test-Driven Development | |||
- TKT20001 - Tietorakenteet ja Algoritmit | |||
- TKT20002 - Ohjelmistotekniikka | |||
- TKT20003 - Operating systems | |||
- TKT20006 - Ohjelmistotuotanto | |||
- TKT20009 - Cyber security base | |||
- TKT21007 - Web-palvelinohjelmointi Java 2021 | |||
- TKT21027 - DevOps with Kubernetes | |||
- TKT21036 - DevOps with Docker | |||
- TKT50003 - Computing tools for CS studies | |||
3. Vasta jos kurssin kanavaa ei löytynyt Discordistakaan, kannattaa kokeilla alla olevia kanavia. Kaikki alla olevat ovat ainakin joskus olleet kurssikanavia, ja osa niistä on edelleen käytössä. | |||
{|width="850px" cellspacing="0" cellpadding="1" | |||
|- | |||
|style="border-bottom:2px solid black;" width="400px"|'''Kurssin nimi''' || style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''Telegram-ryhmä''' || style="border-bottom:2px solid black;" width="150px"|'''IRC Matrixin kautta''' | |||
|- | |||
| Algebralliset rakenteet I ja II, Algebra I || [https://t.me/algebra2019 Algebra] | |||
|- | |||
| Algoritmit ongelmanratkaisussa || [https://t.me/tkt_alon Algoritmit ongelmanratkaisussa] | |||
|- | |||
| C-ohjelmointi || [https://t.me/tktcee tkt-cee] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#cee:irc.snt.utwente.nl #cee] | |||
|- | |||
| Calculus 1a, 1b & Advanced Calculus || [https://t.me/uniHkiCalc uniHkiCalc] | |||
|- | |||
| Cryptography in Networking || [https://t.me/tktcyrptography tkt-cryptography] | |||
|- | |||
| Data Analysis with Python || [https://t.me/dap19s DataAnalysisWithPythonSpring2019] | |||
|- | |||
| Data Compression Techniques || [https://t.me/tkt_DCT tkt-DCT] | |||
|- | |||
| Design and Analysis of Algorithms || [https://t.me/tkt_daa tkt-daa] | |||
|- | |||
| Full stack -websovelluskehitys || [https://t.me/fullstackcourse TKTL Full Stack] | |||
|- | |||
| Fysiikkaa luonnontieteilijöille || [https://t.me/fys_flt Fysiikkaa luonnontieteilijöille] | |||
|- | |||
| Game Engine Architecture || [https://t.me/tkt_game Game courses] | |||
|- | |||
| Game Project Course || [https://t.me/tkt_game Game courses] | |||
|- | |||
| Gradun kirjoittajille || [https://t.me/tktgradu tkt-gradu] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-gradu:irc.snt.utwente.nl #tkt-gradu] | |||
|- | |||
| Introduction to Functional Programming || [https://t.me/tktifp tkt-ifp] | |||
|- | |||
| Introduction to Game Programming || [https://t.me/tkt_game Game courses] | |||
|- | |||
| Introduction to Internet of Things || [https://t.me/tkt_iot tkt-IoT] | |||
|- | |||
| Introduction to Lambda Calculus || [https://t.me/tktilc tkt-ilc] | |||
|- | |||
| Introduction to Machine Learning || [https://t.me/tktiml tkt-iml] | |||
|- | |||
| Jatko-opiskelijat / PhD students || [https://t.me/joinchat/PA30KAuLJEpjOTBi tkt-phds] | |||
|- | |||
| Johdatus tekoälyyn / Introduction to Artificial Intelligence || [https://t.me/IAI19 IAI19] | |||
|- | |||
| Johdatus tietojenkäsittelytieteeseen || [https://t.me/jtkt2020 tkt-jtkt2020] | |||
|- | |||
| Johdatus todennäköisyyslaskentaan sekä Todennäköisyyslaskenta || [https://t.me/mat_todari Todennäköisyyslaskenta] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#todari:irc.snt.utwente.nl #todari] | |||
|- | |||
| Johdatus yliopistomatematiikkaan || [https://t.me/joinchat/HOVSGEZBHzVAJX7RmLSWxA JYM] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#jym:irc.snt.utwente.nl #jym] | |||
|- | |||
| Kandidaatintutkielma || [https://t.me/tktkandi tkt-kandi] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tkt-kandi:irc.snt.utwente.nl #tkt-kandi] | |||
|- | |||
| Käyttöjärjestelmät || [https://t.me/tkt_kaja tkt-käjä] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#kaja:irc.snt.utwente.nl #kaja] | |||
|- | |||
| Laskennan mallit || [https://t.me/tkt_lama tkt-lama] | |||
|- | |||
| Lineaarialgebra ja matriisilaskenta I ja II || [https://t.me/mat_linis mat-linis] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#linis:irc.snt.utwente.nl #linis] | |||
|- | |||
| Linux system administration || [https://t.me/tkt_sysadmin tkt-sysadmin] | |||
|- | |||
| Matriisilaskennan sovellukset || [https://t.me/hy_matsov hy-matsov] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#matsov:irc.snt.utwente.nl #matsov] | |||
|- | |||
| Ohjelmistotekniikka || [https://t.me/tktlotm Ohjelmistotekniikka] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#otm:irc.snt.utwente.nl #otm] | |||
|- | |||
| Ohjelmistotuotanto || [https://t.me/ohjelmistotuotanto Ohjelmistotuotanto] | |||
|- | |||
| Ohjelmistotuotantoprojekti || [https://t.me/tktohtuprojekti tkt-ohtuprojekti] | |||
|- | |||
| Ohjelmoinnin perusteet ja jatkokurssi (MOOC) || [https://t.me/ohjelmointi20 Ohjelmoinnin MOOC 2020 (Java)] | |||
[https://t.me/java_programming_mooc Java Programming MOOC] | |||
|- | |||
| Programming for Performance || [https://t.me/tkt_pfp tkt-pfp] | |||
|- | |||
| Raja-arvot, differentiaalilaskenta, integraalilaskenta || [https://t.me/hy_analyysi hy-analyysi] | |||
|- | |||
| Randomized Algorithms I-II || [https://t.me/tkt_rana tkt-rana] | |||
|- | |||
| Ruby on Rails || [https://t.me/rorwepa RoR Wepa] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#wadror:irc.snt.utwente.nl #wadror] | |||
|- | |||
| Seminar on Type Theory || [https://t.me/mltt2020 MLTT-2020] | |||
|- | |||
| Shell Scripting || [https://t.me/tkt_shell tkt-shell] | |||
|- | |||
| Study Group on Programming Language Foundations in Agda || [https://t.me/hy_plfa_2020 HY-PLFA-2020] | |||
|- | |||
| Tietokantasovellus || [https://t.me/tkt_tsoha tkt-tsoha] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tsoha:irc.snt.utwente.nl #tsoha] | |||
|- | |||
| Tietokantojen perusteet || [https://t.me/tkt_tikape tkt-tikape] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tikape:irc.snt.utwente.nl #tikape] | |||
|- | |||
| Tietokone työvälineenä (lapio) || [https://t.me/tktlapio tkt-lapio] | |||
|- | |||
| Tietokoneen rakenne || [https://t.me/tkt_tikra tkt-tikra] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tikra:irc.snt.utwente.nl #tikra] | |||
|- | |||
| Tietokoneen toiminta || [https://t.me/tkt_tito tkt-tito] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tito:irc.snt.utwente.nl #tito] | |||
|- | |||
| Tietoliikenteen perusteet || [https://t.me/tkt_tilpe tkt-tilpe] | |||
|- | |||
| Tietorakenteet ja algoritmit || [https://t.me/tiratg tkt-tira] || [https://riot.im/app/#/room/#_ircnet_#tira:irc.snt.utwente.nl #tira] | |||
|- | |||
| Tietorakenteiden harjoitustyö || [https://t.me/tkttiralabra tkt-tiralabra] | |||
|- | |||
| Tilastotiede ja R tutuksi || [https://t.me/tiltu1 Tiltu + R 1] | |||
|- | |||
| Tähtitieteen perusteet || [https://t.me/fys_tape Tähtitieteen perusteet] | |||
|} |